Fagus sylvatica 'ROHAN OBELISK'

Fagus sylvatica
Fagus sylvatica 'ROHAN OBELISK'
buk obecný, buk lesní
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled foto
Buky jsou spolehlivé a otužilé stromy našeho podnebí. Rohan Obelisk je selekcí mezi samovolnými mutacemi odrůdy Dawyck, jež se pravděpodobně zkřížily s českou odrůdou Rohanii. Nese dva významné znaky, podle nichž jej snadno rozeznáte – atraktivní vínové listy barvy a sloupovitý růst.

Buk Rohan Obelisk nabízí efektně vybarvené, opadavé listy s vykrajovanými okraji. Jsou lesklé, zvlněné a raší zářivě vínově červené a na přímém slunci zrají do tmavě vínové až hnědočervené, zatímco neosluněné listy se v létě mění do tmavě zelené.

Růst je přísně sloupovitý, velmi štíhlý a vysoký jako modelka před přehlídkou, co přibere až v pozdním věku, kdy už se na ní tolik očí nekouká. Stejně jako tento buk, který se stává baculatějším až za několik desítek let a ani tehdy většinou nepřekročí šířku 3m, pokud neroste ve volném prostranství, kde má větší prostor na kořeny.

I když se jedná o středně vysoký strom, často se zjara stříhá, aby se vešel i do menších zahrad, čímž efektně houstne už jako mladá dřevina a v zahradě nabídne neprostupný habitus. Je nenáročný na půdu, zvládá zem mírně kyselou, neutrální i mírně zásaditou. Pro nejlepší vybarvení listů doporučujeme pouze přímé slunce. Plně mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 14-02-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Fagus sylvatica 'DAWYCK PURPLE'
Fagus sylvatica 'ROHANII'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.