Berberis x frikartii 'AMSTELVEEN'

Berberis x frikartii
Berberis x frikartii 'AMSTELVEEN'
dřišťál Frikartův
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Dřišťál Frikartův je zahradním křížencem mezi čínskými druhy b.candidula a b. verruculosa, kde každý z nich zvládá mrazy až k -34°C. Jedná se o stálezelený keř, který nás baví hlavně kvůli svým neopadavým listům. Zároveň i kvete, což je další plus. Často se využívá do nízkých, neformálních živých plotů a předělů zahrad a nejdete jej i v městské zeleni, neboť je natolik odolný, že nevyžaduje péči.

Amstelveen je holandská odrůda dřišťálu Frikratova, jež vznikla kolem roku 1960. Tvoří kompaktní, nižší keře s malebně přepadavými větvemi, které jsou hustě poseté stálezelenými listy. Ty jsou drobné (2-3 cm dlouhé), tuhé (kožovité), sytě zelené a velmi lesklé svrchu, stříbřité zespod, zakončené ostrou špičkou. Jsou většinou elipčité a celokrajné, jen výjimečně mohou mít pár ostnů jako listy cesmín. Na podzim a v zimě mění barvu na svítivě šarlatovou a zjara se opět vybarví do zelené, aniž by opadaly. Od dubna do května se otevírá záplava citrónově žlutých květů, po nichž následují modrošedé až modročerné, nejedovaté plody. Keř roste vcelku rychle a sám do sebe pěkně, není potřeba stříhat. Ale řez možný je - po odkvětu, nikdy zjara, protože byste přišli o květy, nebo v polovině léta jej můžete lehce zastříhat do plotů a tvarovat. Větvičky mají krátké trny.

Pěstovat lze v téměř jakékoli dobře odvodněné zemi, hnojení není nutné. Dobře snáší i zanedbání a jakmile zakoření, tak i letní přísušky – není potřeba zalévat. Nejlépe poroste na plném slunci či v mírném polostínu. Nevyžaduje mulčování, ale za rovnoměrné vlhko pod nevysychající kůrou bude vděčný. Mrazuvzdorný je minimálně do -29°C, ale dle odolnosti jeho rodičů se předpokládá ještě větší mrazuvzdornost.

Poslední revize 13-02-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Berberis x lologensis 'APRICOT QUEEN'
Berberis darwinii
Berberis buxifolia 'NANA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.