Primula vulgaris (p.acaulis)

Primula vulgaris (p.acaulis)
Primula vulgaris (p.acaulis)
prvosenka bezlodyžná
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
DOBA KVETENÍ březen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Prvosenka bezlodyžná (nebo obecná) je jedním ze základních druhů této jarní krásky pocházející ze všech koutů Evropy krom severní, až po Turecko. Jedná se o stálezelenou trvalku s podlouhle obvejčitými, svěže zelenými, mírně svraskalými listy v přízemní růžici. Květy přírodního druhu jsou světle žluté nebo světle růžové s různou intenzitou vůně a, jak už je z názvu patrné, vyrůstají na dlouhých stopkách, nikoli stoncích od brzkého jara do začátku léta.

Prvosenka je jedna z nejoblíbenějších jarních kytiček a není tedy divu, se v prodeji rok od roku setkáváme s dalšími a ještě nápadnějšími odrůdami různých barev a kombinací. Přestože jejich typická doba květu je od brzkého jara, často se setkáte s narychlenými sazenicemi již na podzim, které mohou rozveselit vaše květinové truhlíky i během zemi, než udeří opravdu silné mrazy, kdy rostlina zatáhne a počká si do jara na lepší počasí.

Ve volné přírodě roste v kyprých, neutrálních až zásaditých půdách na vlhkých loukách a podél břehů řek v mírně přistíněném až slunečném prostředí. Pokud jí takové podmínky vytvoříte i doma, bude spokojená a vydrží poměrně dlouho. Někdy se přesévá – záleží na odrůdě, zda nemá sterilní květy a umí tvořit semena. I když má ráda vlhko, pěstujte ji v dobře odvodněné zemi, aby jí v zimě neshnily dužnaté kořeny. Poroste na slunci i v polostínu, na stinných stanovištích bude mít větší listy, ale pokvete méně. Mrazuvzdornost do min.-30°C.

Poslední revize 18-01-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Primula 'GOLD NUGGET™ Red'
Primula 'LITTLE QUEEN™ Violet'
Primula 'GOLD NUGGET™ Yellow'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.