Viola cornuta

Viola cornuta
Viola cornuta
violka rohatá
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
DOBA KVETENÍ listopad - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Violka rohatá (někdy i ostruhatá nebo růžkatá) není ani trošku ďábelská, jak by se mohlo z názvu zdát. Jedná se o španělský druh stálezelené trvalky, která umí kvést od brzkého jara až do léta, případně při správném výsevu a narychlení navíc nabídne ještě jednu sezónu a to od podzimu až do prvních silně mrazivých dnů zimy. Přírodní druh nese bledé barvy lila až světle fialové a pochází z Pyrenejského poloostrova, kde se nachází ponejvíce ve Španělsku.

Violka rohatá je dnes díky šlechtitelům k dispozici v mnoha lákavých barvách a barevných kombinacích. Často mají „ouška“ (horní okvětní plátky) jinou barvu než střed a spodní plátky, proto může připomínat violku trojbarevnou, ale květy violky rohaté jsou větší a nápadnější. Jestli máte tento druh kytiček rádi, zkuste si udělat truhlík nejenom na jaro ale i na zimu - představte si tu nádheru mít v polovině mírné zimy plně rozkvetlý a barevný truhlík! Květy violek totiž vydrží noční mráz až -5°C, poté zavadají a další poupata se netvoří, když je i přes den chladno, ale čekají na jaro, kdy se rozvinou v plné kráse a kvetou až do léta. A navíc jsou jejich květy jedlé a krásně vypadají v letním salátu.

Pěstují se snadno – ať už v květináčích nebo v záhonu, kde mají zanedlouho chuť se trošku rozšířit poléhavými stvoly, které není problém zakrátit, aby zůstala v trsu a kompaktní. V truhlících mají rády zálivku tak jednou týdně, ale vždy musí mít dobrý odtok vody a chovejte se k nim jako k sezónním letničkám – otrhávejte odkvetlé květy a častěji hnojte tak jednou za 14 dnů. Většinou nevyžadují ani ošetření proti nemocem či škůdcům, snad jen v záhonech je chraňte proti plžům.

Pokud vysadíte na podzim mladé macešky, chladné počasí jim pomůže vytvořit si dobré kořenový systém, aby s kvetením začaly velmi brzy zjara. Silné rostliny, které sázíte již s květy, na nic nečekají a kvetou hned a celý podzim a první část zimy až do příchodu silných mrazů, kdy si dají pauzu a pak s kvetením pokračují rovněž od brzkého jara. Mrazuvzdorné jsou na kořenech do min. -25°C, květy do -5°C a spolehlivě se přesávají, čemuž lze zamezit včasným otrháváním květů.

Poslední revize 16-01-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Viola x wittrockiana 'DELTA F1'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.