Viola x wittrockiana 'DELTA F1'

Viola x wittrockiana
Viola x wittrockiana 'DELTA F1'
maceška, violka zahradní
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá až modrofialová až rudá
DOBA KVETENÍ říjen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tolik známé a oblíbené macešky pochází z křížení několika přírodních evropských druhů, zejména v.tricolor a v.altaica, v.cornuta a v.lutea. Jsou to stálezelené, krátkověké trvalky s oválnými až srdčitými listy tmavě zelené barvy. Pravdou je, že panuje domněnka, že se jedná o dvouletky, nejspíše proto, že moderní hybridy jsou často po pár letech v zemi vysílené a málo atraktivní, proto se upřednostňují nové rostliny pro opětovnou výsadbu. Dnes již existuje nadmíru bohatá škála dostupných barev a kombinací květů, vše závisí od množství genetické informace jednoho z rodičů – zda budou jednobarevné, s flekem, s paprsky kolem středu nebo malebně tříbarevné jako naše nejběžnější luční violky.

Macešky ze série Delta nabízí velké množství druhů a barev květů. Na vás je jen si vybrat – můžete udělat sofistikovanou jednobarevnou výsadbu, nebo najít 2 barvy a kombinovat pouze dvě, nebo vytvořit pestrý a veselý mix všech možných barev, jako to dělají v Anglii, kde mají macešky v truhlících na terasách a okenních parapetech kolem hospod a restaurací, protože tyto venkovní prostory využívají i v zimě a tam macešky kvetou bez ustání třeba i v únoru. Představte si tu nádheru mít v polovině mírné zimy plně rozkvetlý a barevný truhlík! U nás můžeme udělat před zimou totéž – květy macešek totiž vydrží noční mráz až -5°C, poté zavadají a další poupata se netvoří, když je i přes den chladno, ale čekají na jaro, kdy se rozvinou v plné kráse a kvetou po celý rok.

Květy macešek jsou jedlé stejně jako drobné květy violek, jen mají ostřejší chuť a ve větším množství mohou na někoho působit projímavě. Používají s spíše jen jako nádherná dekorace jídel.

Macešky se pěstují snadno – nejčastěji v květináčích, ale dobře prosperují i v zemi, pokud jim poskytnete dobrý substrát a nenecháte je vyschnout. V truhlících mají rády zálivku tak jednou týdně, ale vždy musí mít dobrý odtok vody a chovejte se k nim jako k sezónním letničkám – otrhávejte odkvetlé květy a častěji hnojte tak jednou za 14 dnů. Macešky v dobré kondici většinou nevyžadují ani ošetření proti nemocem či škůdcům. V záhonech je chraňte proti plžům a při přelití je mohou napadat různé plísně.

Pokud vysadíte na podzim mladé macešky, chladné počasí jim pomůže vytvořit si dobré kořenový systém, aby s kvetením začaly velmi brzy zjara. Silné rostliny, které sázíte již s květy, na nic nečekají a kvetou hned a celý podzim a první část zimy až do příchodu silných mrazů, kdy si dají pauzu a pak s kvetením pokračují rovněž od brzkého jara. Macešky z jarních výsadeb potřebují čas, než začnou bohatě kvést, tak se nebojte, že byste něco udělali špatně. Nemají moc rády suché letní horko a v nejteplejších měsících většinou zavadají, což bývá impuls k jejich odstranění, ale není to nutné – pokud je máte v záhonu, doplňte hnojivo a častěji zalévejte a vydrží vám i několik let. Mrazuvzdorné jsou na kořenech do min. -25°C, květy do -5°C.

Poslední revize 15-01-2020
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Viola x wittrockiana 'DELTA F1' tmavomodrá s flekem
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Viola x wittrockiana 'DELTA F1' tmavě oranžová
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Viola x wittrockiana 'DELTA F1' bordó
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Viola x wittrockiana 'DELTA F1' bílá s flekem
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Viola x wittrockiana 'DELTA F1' tmavomodrá s flekem
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Viola x wittrockiana 'DELTA F1' bordó a bílá
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Viola x wittrockiana 'DELTA F1' růžová s flekem
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Viola x wittrockiana 'DELTA F1' bílá
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Viola x wittrockiana 'DELTA F1' bílá s flekem
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Viola x wittrockiana 'DELTA F1' sytě žlutá
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Viola x wittrockiana 'DELTA F1' sytě žlutá a modrá
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Viola x wittrockiana 'DELTA F1' oranžová
HOBBY
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Viola cornuta
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.