Ligustrum japonicum 'KOREA DWARF'

Ligustrum japonicum
Ligustrum japonicum 'KOREA DWARF'
zakrslý ptačí zob japonský
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ptačí zoby jsou známé rostliny používané zejména pro živé ploty a zelené stěny. Většinou se jedná o bujně rostoucí keře, které díky své neprůhlednosti a objemu fungují dobře jako výplňové a krycí dřeviny, ale najde se mezi nimi několik druhů a odrůd, jež si zaslouží pěkné místo i jako solitérní keře. Základní druh japonského ptačího zobu se u nás díky své choulostivosti na mráz nepěstuje, ale odrůda Korea Dwarf se ukázala jako dostatečně odolná pro zimy zóny 6, což je většina naší republiky. Pochází ze semen posbíraných v Koreji roku 1985, ze kterých byla vybrána selekcí americkým botanikem a sběratelem J. C. Raulstonem ze Severní Karolíny a díky velmi omezenému pěstování se považuje za vzácnou.

Korea Dwarf je zakrslý japonský ptačí zob, který jsem si zamiloval na první pohled. Jeho listy jsou téměř stejné jako na základním druhu, jen o třetinu až polovinu menší (2,5-3,5 cm dlouhé). Jsou oválné až úzce vejčité, tmavě zelené, lesklé a přisedlé velmi blízko sebe, čímž nabízí perfektně zahuštěné větvičky tvořící sympatické, husté keříky. Začátkem června bohatě vykvétá vzpřímenými latami, které připomínají laty šeříků a dokonce i podobně voní, snad jen s příměsí jasmínu, a v porovnání s celkově drobnou velikostí keře působí dost výrazně. Laty jsou složené z drobných, krémově bílých, úzce trubkovitých květů, kvetou asi 3 týdny a po květech mohou následovat drobné, modročerné až černé plody.

Zakrslý ptačí zob roste pomalu a v deseti letech většinou nedosahuje ani jednoho metru. Díky kompaktnímu habitu a pěknému tvaru nevyžaduje žádný řez, ale pokud jej potřebujete ostříhat, udělejte to po odkvětu začátkem léta. Stálezelené ptačí zoby dávají přednost kyselé až neutrální zemi s dostatkem živin, aby měly sytou barvu listů. Umístění jim vyhovuje na slunci nebo v polostínu, ve stínu méně kvetou a ztrácí tvar. Většina druhů je choulostivá na mráz, ale u odrůdy Korea Dwarf jsme již ověřili spolehlivou mrazuvzdornost do -23°C bez jakékoli ochrany, pouze se zamulčovanými kořeny.

Poslední revize 09-01-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Caryopteris x clandonensis 'Inoveris' GRAND BLEU®
Syringa pekinensis 'YELLOW FRAGRANCE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.