Ligularia przewalskii

Ligularia przewalskii
Ligularia przewalskii
popelivka Przewalského
VZRŮST vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá až zlatá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled foto
Popelivka je mokřadní trvalka velmi efektního habitu. Vyjma několika málo menších druhů (např. l.dentata) tvoří robustní trsy, které v plošné výsadbě vypadají překrásně ať již v květu nebo díky listům. Jejich výška bývá kolem jednoho metru i více, proto jsou ideální jako zadní část trvalkových záhonů, kde nepotřebují celodenní slunce, nebo samostatné ostrůvky v trávě ve větších zahradách a parcích. Pochází ze střední a východní Asie, kde rostou podél vodních toků a mokřadů, což nabádá k jejich použití v zahradách poblíž vodních prvků a u jezírek.

Popelivka Przewalského, někdy psaná i foneticky Převalského, je nápadná, vysoká trvalka se zářivými květy a atraktivními listy. Pochází ze severozápadní Číny a od konce června vyrůstají 1,5 až 2m vysoké, červenočerné, pevné stonky se zlatožlutými květy, které se otevírají zespodu nahoru a připomínají květy arniky. Plně rozkvetlý stonek nabízí opravdu impozantní pohled a může ve vás evokovat středověk s jeho žhnoucími pochodněmi. Kvete až dva měsíce a i po odkvětu vás okouzlí svými velkými, 20-25 cm širokými listy, které mohou být velmi variabilní – nejčastěji jsou nápadně hluboce vykrajované, středně zelené, ale některé semenáče mají listy okrouhle ledvinité až trojúhelníkovité pouze s roztřepenými okraji, nebo jsou mělce vykrajované jako dlanitolisté javory.

Popelivka miluje vlhká až mokrá stanoviště a uplatní se všude tam, kde ostatní běžné a suchomilné rostliny zahnívají. Můžete ji vysadit k potokům, krajům jezírek nebo i do běžného záhonu, který bude dostatečně zavlažován. Listy menších druhů jsou velkou pochoutkou pro slimáky, je proto dobré rozmístit nástrahy. Zem by měla být středně živná a hluboká, zvládne i jílovité podloží. Miluje slunce a toulavý stín, ale s dostatečnou zásobou vody během dne zvládne i celodenní slunce. Plně mrazuvzdorná do cca -40°C.

Poslední revize 01-01-2020
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ligularia 'BOTTLE ROCKET'
Ligularia 'GOLD TORCH'
Eremurus stenophyllus
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.