Helwingia chinensis var. chinensis

Helwingia chinensis var.
Helwingia chinensis var. chinensis
helvingie čínská
VZRŮST střední keř
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Helvingie je asijský taxon, jež byl dříve zařazen do čeledi cornaceae, ale díky unikátním vlastnostem pro něj koncem 19. století několik botaniků vytvořilo samostatnou čeleď helwingiaceae. Jedná se o stálezelené i opadavé keře, jejichž velkou atrakcí jsou droboučké květy, jež vyrůstají z prostředků listů. V Evropě jsou téměř neznámé a najdete je asi jen ve sbírkách nadšenců a sběratelů rarit a zvláštností. Zřejmě díky velké ploše přirozeného výskytu (od Nepálu po Japonsko) to jsou velmi variabilní rostliny, mezi nimiž se málokdo vyzná a často najdete v evropských i amerických školkách omyly. My se opíráme o studii japonských botaniků Hiroshi HARA a Sachiko KUROSAWA z publikace Tokijské univerzity FLORA OF EASTERN HIMALAYA z roku 1975.

Helvingie čínská a její hlavní varieta chinensis byla poprvé popsaná v roce 1893 (Batalin). Je to velmi otužilý druh nalezený v severní Barmě a v západní a centrální Číně (Yunnan, S‘-čchuan, Kansu, Kweichou, Hupeh). Pro mě je asi nejatraktivnějším druhem, protože její listy jsou spolehlivě neopadavé při běžných českých zimách (do cca -20°C). Jsou 5-6 cm dlouhé, velmi úzké (1-1,5cm), protáhle kopinaté, tmavě zelené se slabým náznakem světle zelených žilek a raší tmavě vínově červené, což je i barva mladých větviček. Jsou vysoce lesklé a jejich kraje jsou mělce pilovité.

Roste vzpřímeně, středně rychle až rychle (20-40 cm za rok) a rozrůstá se dužnatými oddenky, díky čemuž bych rostlinu nenazýval keřem, spíše krásným houštím s atraktivními listy. Zachovává si listy po celé délce větví, takže zůstává od země hustá až neprůhledná. Starší rostliny tvoří v polovině jara droboučké květy, jež vyrůstají jako stigmata z prostředků nejširší části listů a po nich následují malé tmavě červené až černé plody, pokud máte samčí i samičí rostlinu (jsou dvoudomé). Pokud o rozšiřování rostliny do stran pomocí oddenků nestojíte, okolí rostliny zakryjte mulčovací agrotextílií.

Helvingie se v přírodě vyskytuje jako podrost vysokých stromů a součást houštin. Nevyžaduje plné slunce a někteří pěstitelé jej ani nedoporučují, naopak se jí dobře daří ve stínu. Vyzkoušeli jsme, že výborně prospívá v kyselé až neutrální půdě, kde barva jejího olistění je nejsytější. Lze jakkoli stříhat od jara do poloviny léta. Dává přednost vlhčí zemi před přeschnutím – doporučujeme nechat ji zamulčovanou po celý rok. Vyzkoušená mrazuvzdornost je zatím do -24°C a dokonce zvládla i zimu ve venkovním květináči bez izolace.

Poslední revize 31-12-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Helwingia chinensis var. chinensis výška 30-50 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Helwingia chinensis var. výška 60-100 cm, šířka 30-40 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Ilex aquifolium 'HARPUNE'
Ilex aquifolium 'MYRTIFOLIA'
Berberis gagnepainii var.  lanceifolia
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.