Hebe pimeleoides

Hebe pimeleoides
Hebe pimeleoides
hebe modravé
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrostříbrná a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ lila až fialová
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Názvosloví mnoha nepůvodních druhů rostlin, které bohužel nebyly výjimečně zajímavé pro pěstování v zámeckých sklenících či na jiných sídlech zámožnějších obdivovatelů cizokrajné flóry, zůstává komplikované nejenom v češtině ale i v mnoha dalších jazycích, pokud se nenašel někdo, kdo by se těmito druhy botanicky zabýval a následně je pojmenoval. Podobný osud u nás potkal novozélandské hebe. Dnes již na internetu narazíte na jeho české pojmenování rozrazilec, které bylo odvozeno od anglického názvu veronica shodného pro hebe i rozrazil, ale popravdě výraz hebe mi přijde daleko lepší - snadno se vyslovuje a je jednoznačný. Horší je to s názvy druhů. Například toto hebe pimeleoides najdete česky jako hebe lesklé. Neznám historii tohoto jména a nenašel jsem jeho tvůrce, ale jméno se neshoduje ani s latinským překladem ani se vzhledem keře. Korektní překlad je hebe tučné, což s přivřenýma očima snad, nebo nejraději hebe modravé podle původního jména h.glaucicaerulea (modroblankytné).

Hebe modravé je další novozélandský skvost ze skalistých svahů Marlborough a Cantebury. Zdobí jej malé, dokonale elipčité, matné, neopadavé listy ojíněné zářivě modrostříbrnou barvou na plášti keře. Vnitřní listy jsou středně zelené. V červnu či začátkem července tvoří drobné, světle lila fialové květy na asi měsíc. Po květu můžete keř vytvarovat opatrným střihem. Hebe modravé je velmi variabilní druh a pěstitelé pro svá komerční množení vybírají rostliny, které lépe drží tvar a jsou kompaktnější a pomalu tvoří pěkné, nízké bochánky. Díky výjimečné barvě listů se skvěle kombinuje s jinými druhy hebe a další zelenými keříčky či kompaktními trvalkami.

Hebe se pěstují na slunci či v polostínu ve výborně odvodněné, raději nepříliš humózní zemi, která by neměla vysychat – kůrový či jiný mulč je nutný během celého roku. Půdní reakce může být od mírně kyselé přes neutrální až do lehce alkalické. Hebe pochází z Nového Zélandu, tedy ze země s vysokou vzdušnou vlhkostí a mírnými zimami. Pro naše podmínky vybíráme pouze ty nejmrazuvzdornější, což jsou většinou druhy a odrůdy s malými listy a zakrslým vzrůstem. Zvládá teploty do cca -24°C. Během chladnějších zim jej můžete ochránit bílou netkanou textilií nebo chvojím. Před mrazy dobře zalijte.

Poslední revize 01-12-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hebe pinguifolia 'SUTHERLANDII'
Hebe 'WINGLETYE'
Hebe 'COBB VALLEY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.