Hebe pimeleoides

Hebe pimeleoides
Hebe pimeleoides
hebe modravé
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:modrostříbrná a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
BARVA KVĚTŮ lila až fialová
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Názvosloví mnoha nepůvodních druhů rostlin, které bohužel nebyly výjimečně zajímavé pro pěstování v zámeckých sklenících či na jiných sídlech zámožnějších obdivovatelů cizokrajné flóry, zůstává komplikované nejenom v češtině ale i v mnoha dalších jazycích, pokud se nenašel někdo, kdo by se těmito druhy botanicky zabýval a následně je pojmenoval. Podobný osud u nás potkal novozélandské hebe. Dnes již na internetu narazíte na jeho české pojmenování rozrazilec, které bylo odvozeno od anglického názvu veronica shodného pro hebe i rozrazil, ale popravdě výraz hebe mi přijde daleko lepší - snadno se vyslovuje a je jednoznačný. Horší je to s názvy druhů. Například toto hebe pimeleoides najdete česky jako hebe lesklé. Neznám historii tohoto jména a nenašel jsem jeho tvůrce, ale jméno se neshoduje ani s latinským překladem ani se vzhledem keře. Korektní překlad je hebe tučné, což s přivřenýma očima snad, nebo nejraději hebe modravé podle původního jména h.glaucicaerulea (modroblankytné).

Hebe modravé je další novozélandský skvost ze skalistých svahů Marlborough a Cantebury. Zdobí jej malé, dokonale elipčité, matné, neopadavé listy ojíněné zářivě modrostříbrnou barvou na plášti keře. Vnitřní listy jsou středně zelené. V červnu či začátkem července tvoří drobné, světle lila fialové květy na asi měsíc. Po květu můžete keř vytvarovat opatrným střihem. Hebe modravé je velmi variabilní druh a pěstitelé pro svá komerční množení vybírají rostliny, které lépe drží tvar a jsou kompaktnější a pomalu tvoří pěkné, nízké bochánky. Díky výjimečné barvě listů se skvěle kombinuje s jinými druhy hebe a další zelenými keříčky či kompaktními trvalkami.

Hebe se pěstují na slunci či v polostínu ve výborně odvodněné, raději nepříliš humózní zemi, která by neměla vysychat – kůrový či jiný mulč je nutný během celého roku. Půdní reakce může být od mírně kyselé přes neutrální až do lehce alkalické. Hebe pochází z Nového Zélandu, tedy ze země s vysokou vzdušnou vlhkostí a mírnými zimami. Pro naše podmínky vybíráme pouze ty nejmrazuvzdornější, což jsou většinou druhy a odrůdy s malými listy a zakrslým vzrůstem. Zvládá teploty do cca -24°C. Během chladnějších zim jej můžete ochránit bílou netkanou textilií nebo chvojím. Před mrazy dobře zalijte.

Poslední revize 01-12-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Hebe pimeleoides
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Hebe pimeleoides
HOBBY
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Hebe pinguifolia 'SUTHERLANDII'
Hebe 'WINGLETYE'
Hebe 'COBB VALLEY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.