Campanula portenschlagiana 'Ptb11701' AMBELLA® LAVENDER

Campanula portenschlagiana 'Ptb11701'
Campanula portenschlagiana 'Ptb11701' AMBELLA® LAVENDER
zvonek dalmatský
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ červen - listopad
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Zvonek dalmatský pochází z vyvýšených až hornatých oblastí Chorvatska, kde tvoří stálezelené koberce s množstvím květů od začátku léta až do mrazů. Ale volně roste i na Karpatech, konkrétně od jižního Polska, Slovenska, Ukrajiny, Rumunska až k Srbsku. Zvonky série AMBELLA® patří pod obchodní značku ADDENDA®, které se věnuje několik pěstitelů v Holandsku a zahrnuje několik různobarevných odrůd zvonků a několik odrůd hebe.

Zvonek AMBELLA® LAVENDER nese klasicky fialově vybarvené květy, jejichž odstín je světlejší než u odrůd PURPLE a INTENSE PURPLE ze stejné série AMBELLA®. Kvete extrémně bohatě v několika vlnách od začátku léta a protože jsou květy velmi otužilé, není žádné překvapení, pokud má zima mírný nástup bez velmi nízkých teplot, že najdete ještě v prosinci rostlinu vykvetlou. Listy jsou široce srdčité až ledvinité s nepravidelně pilovitými okraji. středně až tmavě zelené, většinou neopadavé.

Rostliny tvoří husté polštáře a i když jejich květní stonky se rozprostírají do stran, celá rostlina drží pěkně vzpřímeně a není polehlá, i když do výšky dosahuje pouze kolem 20 cm. Do šířky umí až trojnásobek. Po zimě rostlinu seřízněte pár centimetrů nad zemí a nechte znovu narašit. Občasným přihnojením získáte bohatěji kvetoucí rostliny.

Zvonek dalmatský má rád slunce a dává přednost rovnoměrně vlhkým stanovištím, i když poroste dobře i na skalce, která nebude příliš suchá. Pěstovat lze i v mírném polostínu, ale méně slunce znamená méně květů. Nemá zvláštní nároky na půdu, pokud je propustná. Díky extrémně dlouhé době kvetení a neopadavému habitu je oblíbený i jako pokojová květina, ale má výbornou mrazuvzdornost až do cca -35°C, takže si jej bez obav užívejte hlavně v zahradě, kde se mu daří o poznání lépe než nacpaný do malého květináčku na kancelářském stole.

Poslední revize 26-11-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Campanula portenschlagiana 'Planet' AMBELLA® PURPLE
Campanula garganica 'FILIGREE' Light Blue
Campanula carpatica 'DEEP BLUE CLIPS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.