Gaultheria mucronata (syn. Pernettya) + ODRŮDY

Gaultheria mucronata (syn. Pernettya)
Gaultheria mucronata (syn. Pernettya) + ODRŮDY
libavka hrotitá, chaura
VZRŮST malý keř
 střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Libavka je vřesovištní, stálezelený keřík s drobnými listy a barevnými plody koncem léta a na podzim. Na rozdíl od své blízké příbuzné libavky poléhavé (g.procumbens) ze Severní Ameriky tato pochází z úplného jihu Jižní Ameriky, kde je její běžné jméno chaura, jež zdomácnělo ve více jazycích a uslyšíte jej i v češtině.

Libavka hrotitá nese drobně vejčité, velice lesklé, středně až tmavě zelené, neopadavé listy na tuhých ale křehkých větvičkách, jejichž barva může být zelená, hnědočervená až sytě červená - podle odrůdy. Droboučké, konvalinkové, bílé květy se objevují koncem jara a v létě a jsou následovány atraktivními, poměrně velkými plody - bobulemi, které jsou sice jedlé, ale chutnají trochu jako polystyren, takže gurmánský zážitek nečekejte. Plody jsou v barvách bílé, různé sytosti růžové až purpurově červené. Protože se objevují na podzim, je libavka ideálním doplňkem podzimních a zimních aranžmá v květináčích a jiných venkovních nádobách společně s vřesy a podobnými keříky.

Libavka roste poměrně divoce do všech stran a ochotně se rozšiřuje oddenky. Většinou se ale pro pěknější tvar a menší velikost koncem jara (před kvetením) tvaruje střihem. Protože se jedná o vřesovištní keř, nabídněte jí stejnou zem jako pro pěnišníky, azalky nebo mamoty: zem musí být prolehčená (například přidáním vláknitého substrátu, odpadové kůrové drtě apod.), kyselá (přidáním rašeliny) a dobře propustná (pokud máte jílovitou zem, nedělejte hlubokou jámu, ale široké a mělké lože). Přesto musí být neustále vlhká (nikoli mokrá), takže řádně zamlčujte a občas zalijte, hlavně během kvetení a následně při tvorbě plodů. Můžete jí čas od času dopřát vyvážené, pomalu rozpustné hnojivo, ale není to nutné, roste i bez zásahu vcelku spolehlivě. Je dobře mrazuvzdorná do min. -24°C, možná ještě o trochu více.

Poslední revize 20-11-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Gaultheria mucronata (syn. Pernettya) + ODRÙDY červená
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Gaultheria mucronata (syn. Pernettya) + ODRÙDY bílá
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Vaccinium vitis-idaea
Vaccinium vitis-idaea 'KORALLE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.