Polystichum polyblepharum

Polystichum polyblepharum
Polystichum polyblepharum
kapradina japonská
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY mírně vlhká ale s dobrou drenáží
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Kapradiny
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto
Všechny druhy rodu polystichum mají v češtině jméno bez jakékoli invence – kapradina. Je to přinejmenším překvapivé, pokud uvážíme, že celý rod zahrnuje až 500 druhů vyskytujících se na celém světě vyjma pólů. Nejvíc jich najdete v Asii a jen v Číně jich je na 208. Tato kapradina nese krásné latinské druhové jméno ‚polyblepharum‘, což znamená ‚mnoho očních řas‘. Anglické jméno zase odkazuje na štětiny. U nás dlouho neměla ani ve starých herbářích jméno žádné, až se objevilo lakonické pojmenování kapradina japonská podle jejího původu (Japonsko, Jižní Korea, částečně i Čína).

Kapradina japonská je stálezelená kapradina s vysoce lesklými, tmavě zelenými a mírně kožovitými listy, jejichž okraje jsou hustě posety drobnými chloupky, stejně jako zlatohnědý stonek. Celé vějíře listů jsou 40-60 cm dlouhé a převážně vzpřímené, mají-li dostatek živin a vláhy. V chudších půdách jsou výrazně kratší a mírně polehavé.

Kapradina japonská je lesní druh, kterému vyhovuje lehký až tmavý stín, dostatek vláhy nebo vzdušné vlhkosti, ale dobře odvodněná zem. Nesmí nikdy vyschnout. Většina druhů rodu polystichum dává přednost alkalické půdě, ale zvykne se i v mírně kyselé, hlavně aby zem byla živná a nebyla chudá. Přestože je stálezelená, pro nejlepší efekt doporučujeme po zimě vždy všechny listy ostříhat a nechat narašit celou rostlinu znovu novými a svěžími listy. Její mrazuvzdornost je výborná až do cca -30 °C, ale někdy její příliš časné nové výhony může poškodit holomráz. Ukázalo se jako užitečné celé srdíčko na zimu až do jara zasypat kůrou nebo listím.

Poslední revize: 10-06-2024
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Polystichum polyblepharum Jade
De Luxe
PRAHA POŠTOU
Polystichum polyblepharum
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Polystichum polyblepharum
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Polystichum aculeatum
Polystichum tsussimense
Polystichum braunii
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.