Acer monspessulanum

Acer monspessulanum
Acer monspessulanum
javor francouzský
VZRŮST nízký strom
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rostliny ze Středozemí byly až donedávna něco jako tabu mezi českou flórou v zahradnictvích a školkách a to kvůli domněnce, že středozemní klima je natolik odlišné od našeho, že se předpokládá, že se jim u nás nebude dařit. Je zvláštní, jak jsme na druhou stranu ochotní akceptovat většinu druhů již zdomácnělých okrasných rostlin z Asie (Čína, Japonsko, Korea atd.) - pěnišníky, azalky, magnólie, japonské javory a mnoho dalších. Jako by tamní klima nebylo ještě odlišnější. Díky sběratelům, nadšencům a botanickým pionýrům, kteří neúnavně zkouší a na svých pozemcích testují rostliny, do nichž se zamilovali, je naše zem o tolik krásnější a na taxony bohatší. S nástupem nového milénia si všímáme výrazného úbytku srážek a s tím spojené dlouhodobé absence zásoby vody v horních vrstvách půdního profilu. Což znamená, že je načase poohlédnout se po dřevinách odolnějších suchu a kam jinam jít pro inspiraci, abychom si neušoupali podrážky bot, než do nedalekých makchií - suchých středozemních porostů.

Javor francouzský, někdy nazývaný i montpellierský, je velmi krásný a malebný menší strom, jeden z typických zástupců středozemní flóry Portugalska, Francie či Itálie. Jeho opadavé listy jsou pevné až kožovité, nepříliš lesklé, rozdělené do třech kulatých laloků, středně zelené během sezóny a jantarově zlaté až šarlatově červené na podzim. Opadávají velmi pozdě. Na jaře tvoří množství květů nazývaných samary (typické pro mnoho japonských javorů), po nichž následují jako bumerang tvarovaná semena s křidélky. Roste pomalu a sám od sebe se hustě větví do kupolovité koruny, ať už jako nízký strom nebo vysoký keř. Často se využívá i pro tvorbu bonsají. Jeho menší velikost z něj činí skvělou volbu pro malé zahrady a předzahrádky.

Tento javor patří k výrazně suchu odolným stromům. Není potřeba stříhat, ale lze tvarovat v bezmrazém období zimy. Je velmi málo náročný na půdu, pouze musí být dobře propustná. V kyselejší půdě bude na podzim červenější, v zásadité budou listy zlatožluté. Vysazujte jej pouze na plně osluněná, vyhřátá stanoviště - miluje horko, nevadí mu žár a jakmile zakoření, zálivku nepotřebuje nikdy. Mrazuvzdornost se udává do -29°C, ale podle zkušeností pěstitelů údajně zvládne ještě o několik stupňů níže.

Poslední revize 15-11-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acer monspessulanum šířka 40-60 cm, výška kmene 150-160 cm, obvod kmene 10-12 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Acer triflorum
Acer campestre
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.