Acer monspessulanum

Acer monspessulanum
Acer monspessulanum
javor francouzský
VZRŮST nízký strom
 vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rostliny ze Středozemí byly až donedávna něco jako tabu mezi českou flórou v zahradnictvích a školkách a to kvůli domněnce, že středozemní klima je natolik odlišné od našeho, že se předpokládá, že se jim u nás nebude dařit. Je zvláštní, jak jsme na druhou stranu ochotní akceptovat většinu druhů již zdomácnělých okrasných rostlin z Asie (Čína, Japonsko, Korea atd.) - pěnišníky, azalky, magnólie, japonské javory a mnoho dalších. Jako by tamní klima nebylo ještě odlišnější. Díky sběratelům, nadšencům a botanickým pionýrům, kteří neúnavně zkouší a na svých pozemcích testují rostliny, do nichž se zamilovali, je naše zem o tolik krásnější a na taxony bohatší. S nástupem nového milénia si všímáme výrazného úbytku srážek a s tím spojené dlouhodobé absence zásoby vody v horních vrstvách půdního profilu. Což znamená, že je načase poohlédnout se po dřevinách odolnějších suchu a kam jinam jít pro inspiraci, abychom si neušoupali podrážky bot, než do nedalekých makchií - suchých středozemních porostů.

Javor francouzský, někdy nazývaný i montpellierský, je velmi krásný a malebný menší strom, jeden z typických zástupců středozemní flóry Portugalska, Francie či Itálie. Jeho opadavé listy jsou pevné až kožovité, nepříliš lesklé, rozdělené do třech kulatých laloků, středně zelené během sezóny a jantarově zlaté až šarlatově červené na podzim. Opadávají velmi pozdě. Na jaře tvoří množství květů nazývaných samary (typické pro mnoho japonských javorů), po nichž následují jako bumerang tvarovaná semena s křidélky. Roste pomalu a sám od sebe se hustě větví do kupolovité koruny, ať už jako nízký strom nebo vysoký keř. Často se využívá i pro tvorbu bonsají. Jeho menší velikost z něj činí skvělou volbu pro malé zahrady a předzahrádky.

Tento javor patří k výrazně suchu odolným stromům. Není potřeba stříhat, ale lze tvarovat v bezmrazém období zimy. Je velmi málo náročný na půdu, pouze musí být dobře propustná. V kyselejší půdě bude na podzim červenější, v zásadité budou listy zlatožluté. Vysazujte jej pouze na plně osluněná, vyhřátá stanoviště - miluje horko, nevadí mu žár a jakmile zakoření, zálivku nepotřebuje nikdy. Mrazuvzdornost se udává do -29°C, ale podle zkušeností pěstitelů údajně zvládne ještě o několik stupňů níže.

Poslední revize 15-11-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.