Polemonium caeruleum 'BRISE d'ANJOU'

Polemonium caeruleum
Polemonium caeruleum 'BRISE d'ANJOU'
jirnice modrá
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a krémová a žlutá
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ květen - září
NÁROKY NA SLUNCE polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jirnice modrá je odolná trvalka, jejímž domovem jsou naše středoevropské kraje stejně jako severní Evropa, severní Asie i sever Ameriky. Patří do stejné rodiny jirnicovitých jako plamenky (phloxy) a nabízí velmi pěkný odstín modré barvy na středně vysokých stoncích začátkem léta.

Odrůda jirnice Brise d'Anjou pochází z městečka Brissac-Quincé v západní Francii, asi 100 km od Nantes, kde byla kolem roku 1995 nalezena dvojicí šlechtitelů Maurice a Rene Proteau. Odrůdové jméno v překladu znamená Vánek z Anjou a popravdě já bych tak skromný nebyl, protože to, co nalezli, je mezi jirnicemi natolik unikátní, že se jedná téměř o uragán! Prozatím jediná existující odrůda s panašovanými listy, kterou navíc stvořila příroda sama a nemusela projít genetickou mutací v radioaktivní peci. Odrůda byla roku 1997 patentována pod č. PP9781, ale platnost patentu již vypršela.

Její listy jsou proužkované jako zebra. Střed listů je tmavě až středně zelený a okraje jsou nápadně máslově žluté. Jsou kapradinově lichozpeřené, připomínají listy řebříčku, možná i proto se rostlině v angličtině i němčině říká Jákobův žebřík, který podle biblického příběhu má vést až do nebe. Od května vyrůstají 40-60 cm vysoké stonky s květy modrofialovými jako nebe před bouřkou. Vrcholové trsy se neotevírají najednou, ale jeden kvítek za druhým, což prodlouží dobu kvetení často až do září. Je to zatím nejdéle kvetoucí odrůda jirnice, jakou jsme viděli takhle dlouho kvést, aniž by bylo nutné po první vlně kvetení trs sestřihnout nad zemí. V mírných zimách jsou listy neopadavé.

Jirnice je bezúdržbová trvalka, má ráda živné půdy a rovnoměrné vlhko. Můžete ji pěstovat na slunci i v polostínu, dokonce pokvete i ve stínu, kde ale nebude tvořit příliš kompaktní trs. Nemá nároky na pH půdy a neplevelí se kolem. Velmi mrazuvzdorná do cca -34°C a vhodná do venkovních nádob.

Poslední revize: 15-11-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Polemonium caeruleum 'BAMBINO BLUE'
Polemonium yezoense 'PURPLE RAIN'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.