Skimmia japonica (syn. 'Fructu Albo') 'WAKEHURST WHITE'

Skimmia japonica (syn. 'Fructu Albo')
Skimmia japonica (syn. 'Fructu Albo') 'WAKEHURST WHITE'
skimie japonská
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Skimie je stálezelený, nízký keřík z Japonska. Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd i mezidruhových kříženců, které se dlouhodobě testují pro zachování znaků, jež je odlišují od rodičovského druhu. I když se často jedná o sběratelské kousky, rostlina se stává čím dál známější a na trhu je několik velmi úspěšných odrůd, na něž rok co rok doráží nové a škemrají o úspěch. Botanici z anglických královských zahrad Kew Gardens se skimiemi podrobně věnují již mnoho let a pěstují je v oddělené zahradě ve Wakehurstu v tzv. Winter Garden - Zimní zahrada, což je název venkovní zahrady s rostlinami se zvláštními atributy pro zimní období. Doposud (stav roku 2017) se jim podařilo identifikovat 30 z 53 pěstovaných odrůd, z nichž některé dokonce nesou jméno samotné zahrady Kew - Kew White či Kew Green.

Wakehurst White je další z klenotů, který byl objeven v rámci speciálního projektu ve Wakehurstu, což je asi 40 km od slavných Kew Gardens, jejíž součástí Wakehurst je. Jedná se samičí odrůdu skimie, která na podzim tvoří množství atraktivních plodů bílé barvy v úhledných trsech na vrcholech větví. Je samosprašná, takže nevyžaduje samčí odrůdu pro opylení. Nese kožovité, neopadavé, lesklé, široce elipčité listy temně zelené barvy. Brzy zjara rozkvétají droboučké, voňavé květy v nápadných vrcholových chocholících. Wakehurst White roste do hustého, široce rozkladitého keře o výšce kolem 60 cm a šířce až jeden meter v úplné dospělosti.

Skimmie je nenáročný keř, o který se nemusíte téměř start, ale musíte ji dobře umístit a zasadit. Potřebuje neustále vlhkou, avšak velmi dobře odvodněnou zem, která bude bohatá na živiny, zejména železo a hořčík. Zem musí být prolehčená listovkou a obohacená rašelinou, aby se zvýšila její kyselost. Umístěte jí do polostínu nebo i hlubokého stínu, např. za domem, kam slunce nedosvítí, nebo pod košatými stromy, které zajistí letní stín a v zimě jejich husté větve rozptýlí sluneční svit. Blednutí a žloutnutí listů je signálem přemíry slunce nebo vody, popřípadě chudé, málo kyselé půdy bez obsahu železa. Snáší znečištěné ovzduší a městské prostředí. Celá rostlina je jedovatá. Mrazuvzdorná do cca -27°C a na chráněných, neosluněných místech dobře snáší pěstování ve širších ale mělkých venkovních nádobách s dobrým odtokem vody.

Poslední revize 14-11-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Skimmia japonica 'KEW WHITE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.