Leucothoe keiskei 'Opstal16' HALLOWEEN

Leucothoe keiskei 'Opstal16'
Leucothoe keiskei 'Opstal16' HALLOWEEN
leukotoe
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a rudá a vínová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ve Střední Evropě jsou leukotoe novějším druhem, který si získává stále více obdivovatelů. Jejich druhy pochází z různých míst zeměkoule - Madagaskaru, Himalájí, Japonska, Severní i Jižní Ameriky. Jedná se o nízké, stálezelené keře s tužšími listy a vyhovující mrazuvzdorností.

HALLOWEEN je další z nízkých, japonských leukotoe, které vyšlechtil pilný šlechtitel leukotoe a blýskavek Ron van Opstal z Holandska. Odrůda získala roku 2014 Zlatou medaili a zároveň ocenění za Nejlepší novinku na veletrhu Groet Groen Plus. Nese výjimečně úzké, kopinaté, neopadavé, lesklé listy, které v půlce jara raší atraktivně oranžově hnědou barvou a dozrávají do sytě zelené. Nové listy raší několikrát do roka a na podzim se mění do vínově červené, která na keři zůstane po celou zimu až do příchodu horkých dnů jara. Na přelomu dubna a května vykvétají drobné, nevýrazné, konvalinkové květy, po jejichž odkvětu je dobré odstranit větvičky, které by tvořily semena a tím keř vysilovaly, a podpořit tak rašení nových výhonů.

Leukotoe HALLOWEEN je kompaktní a roste přibližně stejně rychle jako Royal Ruby, jinými slovy není zakrslá, ale výška a šířka nepřesáhne cca 70 cm. Díky nezvykle úzkým listům je keř vzdušný a nabízí exotické vzezření, jež můžete využít do jakékoli zahradní kompozice stejně jako do venkovního květináče, neboť japonské leukotoe patří k nejotužilejším druhům stálezelených keřů, které výborně zvládají mráz na kořenech v promrzlých nádobách. Šlechtitel jej nazval podle podzimního svátku, kdy je všude kolem hodně dýní a z nějakého důvodu mu kombinace jejích barev a barva keře přišla vhod. Paradoxní však je, že v USA, odkud svátek Halloween pochází, má rostlina jiné obchodní jméno: Leafscape™.

Jedná se vřesovištní keř, což je důležité mít na paměti při přípravě výsadbového místa. Zem musí být prolehčená (například přidáním vláknitého substrátu, odpadové kůrové drtě apod.), kyselá (přidáním rašeliny) a dobře propustná (pokud máte jílovitou zem, nedělejte hlubokou jámu, ale široké a mělké lože). Přesto musí být neustále vlhká (nikoli mokrá), takže řádně zamlčujte. Je dobré rostlině čas od času dopřát vyvážené, pomalu rozpustné hnojivo, nebo při blednutí dodat jednorázovou výživu pro zeleň listů. Je výborně mrazuvzdorný do cca -29°C a je vhodný i pro pěstování ve venkovních kontejnerech (bez podmisky!), kde si pohlídejte zálivku a nenechte jej vyschnout ani v zimě.

Poslední revize 01-11-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Leucothoe keiskei 'Opstal50' BURNING LOVE®
Leucothoe ('Zebekot') CARINELLA™
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.