Lavatera maritima (l.bicolor)

Lavatera maritima (l.bicolor)
Lavatera maritima (l.bicolor)
slézovec přímořský
VZRŮST středně vysoká trvalka
 vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.8-1m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:modrozelená a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:bílá a purpurová
DOBA KVETENÍ srpen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rod slézovců je poměrně pestrý, obsahuje asi 25 druhů letniček, dvouletek, trvalek a dokonce i dřevnatých keřů, některé jsou opadavé, jiné stálezelené. Patří do čeledi slézovitých a jeho květy jsou běžnému slézu z naší přírody dost podobné a snadno se zamění. Ale slézovec se u nás přirozeně nevyskytuje, jeho domovinou jsou teplejší části západní Evropy, Středozemí, střední Asie, východní Sibiř, Austrálie a Kalifornie.

Slézovec přímořský na první pohled vypadá jako keřový ibišek, ale nenechte se nachytat – je to něco mezi dřevnatou trvalkou a polokeřem. Přibližně od poloviny léta až do poloviny podzimu se zdobí krásnými, 6-8 cm širokými, ibiškově tvarovanými květy o pěti bílých okvětních plátcích se sytě fuchsiově purpurovým středem, z nějž ční blizna s pestíky. Díky efektu dvojí barvy se druh dříve jmenoval lavatera bicolor. Listy připomínají pelargonie, jsou sivě zelené, velmi mělce laločnaté až javorově dlanité, polo-opadavé.

Rostlina se na jaře radikálně ořeže na cca 10-20 cm nad zemí podobně jako komule či ořechoplodce, rychle naraší dlouhými stonky do výšky 1-1,5m a každým rokem nabývá na hustotě. Umístěte ji tam, kde si její letní kvetení užijete nejvíce. Pochází ze Středozemí, takže se přímo nabízí trochu přímořský design. Ideálními kámoši do party jsou olověnce, levandule, perovskie, třezalky, ořechoplodce, komule, šalvěje, gaury a jiné suchomilné trvalky. A máte-li vyšší ambice, můžete ji včlenit do zahrady imitující suchou jižanskou macchii, typickou svými tuholistými, stálezelenými keři.

Slézovci se u nás daří dobře, pokud se postaráte o správnou výsadbu a umístění. Potřebuje DOBŘE propustnou, lehkou, středně živnou půdu – může být částečně písčitá ale nikoli skalkově chudá. Miluje přímé slunce, horko až vedro a skvěle snáší sucho. Jakmile mu začnou žloutnout a odpadávat listy, přeléváte ho. Bydlíte-li v okrajových lokalitách, dobře jej na zimu zamulčujte a v nezvykle drsných zimách můžete spodní část rostliny chránit chvojím jako růže. Dobře vysazený je spolehlivá a mrazuvzdorný do cca -24°C.

Poslední revize 16-10-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Malva moscata f. ALBA
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.