Physocarpus opulifolius 'Smpotw' TINY WINE®

Physocarpus opulifolius 'Smpotw'
Physocarpus opulifolius 'Smpotw' TINY WINE®
tavola kalinolistá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:vínová a zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tavoly jsou populární opadavé keře, které nabízejí v mnoha kultivarech několik odstínů barev olistění a liší se i habitem a výškou keře. Timothy D. Wood je velmi činorodý a úspěšný šlechtitel z americké školky Spring Meadows Nursery v Michiganu, který se zabývá převážně kvetoucími opadavými keři, jako jsou vajgélie, kaliny, hortenzie nebo tavoly. V létě roku 2006 se mu povedl parádní kousek, když zkřížil odrůdu Seward s jinou nepojmenovanou odrůdou a výsledkem byla zakrslá tavola s drobnými listy. Patentována byla roku 2019 jako PP26749 a pod křídla si ji vzala i distributorská firma Proven Winners®, která nabízí pouze spolehlivé a odolné rostliny.

TINY WINE® je zakrslá, pomalu rostoucí odrůda tavoly kalinolisté, jež dorůstá pouze asi poloviny výšky původního druhu, tedy kolem metru a půl. Zdobí se velkým množstvím drobných, velmi tmavě vínových až čokoládově hnědých listů s jemně pilovitými okraji. Jsou opadavé a na podzim nabírají sytě oranžovou a červenou barvu. Koncem jara kvete drobnými chocholíky bílých, medonosných květů, jež se otevírají ze světlounce nachových poupat. Květy jsou následovány tmavě červenými plody, které zejména po dešti vypadají jako droboučké červené drahokamy - granáty.

Keře jsou velmi husté a díky pravidelné stavbě poměrně rovných větví směřujících do všech stran vypadají jako exploze. Na podzim po opadání listů ukáží starší rostliny svou další parádu – nápadně se odlupující borku kmenů v podlouhlých, úzkých slupkách ve spodní části keře, což vynikne nejvíce v zimě, když je zem pokrytá sněhem a do větví zasvítí sluníčko.

Tavoly jsou absolutně nenáročné na údržbu, půdní typ i výsadbu. Kořenový systém je natolik houževnatý, že si najde cestu i tuhým jílem. Tmavě olistěné druhy nejlépe vyniknou v kompozici se světle zelenými až zlatožlutými listnatými keři nebo vysazené před světlou stěnou, kde bude barva listů kontrastovat s okolím či pozadím. Stříhání není nutné, protože sama výborně a hustě větví, ale je možné kdykoli od jara do začátku léta. Je plně mrazuvzdorná do cca -40°C a vhodná do venkovních květináčů.

Poslední revize 27-09-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Physocarpus opulifolius 'Smpotw' TINY WINE® výška 60-80 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Physocarpus opulifolius 'LITTLE DEVIL™'
Physocarpus opulifolius 'Monlo' DIABOLO®
Physocarpus opulifolius 'ZLEBic5' SWEET CHERRY TEA™
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.