Clethra alnifolia

Clethra alnifolia
Clethra alnifolia
jochovec olšolistý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jochovec byla ještě donedávna tak málo známá dřevina, že jej někteří prodejci řadili mezi rarity. Naštěstí se stává čím dál oblíbenější rostlinou českých zahrad a to je dobře, protože svým letním kvetením a silnou vůní rozveselí každou zahradu. Pochází z vlhkých až mokrých oblastí USA – od Mainu do Floridy a západního Texasu a je naprosto bezproblémový.

Jochovec olšolistý je vzpřímeně rostoucí keř se svěže zelenými listy a sladce voňavými květy v polovině léta. Jsou uspořádané v 10-15 cm dlouhých, vertikálních hroznech. Díky své vůni a letnímu kvetení keř v angličtině nazývají summersweet. Listy jsou oválné, opadavé, středně zelené barvy, jemně pilovité při okrajích, až 10 cm dlouhé a trochu připomínají listy hortenzií. Pro bohaté olistění má rád, když v bezprostřední blízkosti kolem něj nejsou zasazeny menší keře, které by stínily.

Roste hustě, spíše sloupovitě a je tudíž vhodný nejenom jako solitérní keř, ale díky poměrně kompaktnímu růstu se hojně využívá do vícedruhových zelených stěn a neformálních živých plotů, kde vypadá nejlépe, pokud jsou vedle keře s tmavými listy. Jochovec kvete na nových výhonech, takže pokud potřebujete keř zmaldit nebo vytvarovat, můžete jej zjara před rašením prořezat.

Daří se mu na plném slunci, ale prospívá i v polostínu nebo v rozptýleném slunečním svitu pod stromy s vysokou, propustnou korunou. Zem potřebuje kyselou, neustále vlhkou, živnou a dobře propustnou. Jochovec dobře zvládá i na lehčí podmáčení, ale na takové stanoviště volte mladší keře, které si na takové podmínky lépe zvyknou. Plně mrazuvzdorný do min. -34°C a pravděpodobně snáší i nižší teploty.

Poslední revize 26-09-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Clethra alnifolia výška 30-40 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Clethra alnifolia výška 30-40 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Clethra alnifolia  'PINK SPIRE'
Clethra alnifolia 'ROSEA'
Clethra alnifolia 'SIXTEEN CANDLES'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.