Leucothoe 'Blule1801' DARK DIAMOND®

Leucothoe 'Blule1801'
Leucothoe 'Blule1801' DARK DIAMOND®
leukotoe
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Ve Střední Evropě jsou leukotoe novějším druhem, který si získává stále více obdivovatelů. Jejich druhy pochází z různých míst zeměkoule - Madagaskaru, Himalájí, Japonska, Severní i Jižní Ameriky. Jedná se o nízké, stálezelené keře s tužšími listy a vyhovující mrazuvzdorností.

DARK DIAMOND® je skvostný přírůstek do rodiny leukotoe. Odrůdu vyšlechtil pilný šlechtitel leukotoe a blýskavek Ron van Opstal z Holandska a poprvé byla představena na podzimním veletrhu Plantarium v roce 2019. Nese poměrně velké, kopinaté listy, jež mají délku po dozrání 8-10 cm a šířku kolem 4 cm. Mladé listy jsou výrazně menší, nápadně přišpičatělé a v kombinaci s velkými listy vypadají moc pěkně a dalo by se říci, že tato vrstevnatost a množství drobnějších listů na povrchu vypadá jako jednotlivé plošky broušeného diamantu, odtud i pojmenování odrůdy.

Listy jsou neopadavé, kožovité, zdravé a lesklé. Zjara raší svítivě červené a později dozrávají do tmavě zelené, což se opakuje téměř během celého léta až do podzimu, kdy se celý keř začíná barvit do různých stupňů granátově rudé až temně vínové barvy, která na keři zůstane po celou zimu až do příchodu horkých dnů jara. Na přelomu dubna a května vykvétají drobné, nevýrazné, konvalinkové květy, po jejichž odkvětu je dobré odstranit větvičky, které by tvořily semena a tím keř vysilovaly, a podpořit tak rašení nových výhonů.

Leukotoe DARK DIAMOND® je malý keřík a roste pomalu do úhledného, polštářovitého až dómovitě vypouklého tvaru. Můžete jej použít do záhonů s dalšími neopadavými keři (azalky, pierisy, mamoty), krásně vypadá obsázený vřesy, které na podzim umocní jeho barevnost, a velmi užitečné je sázet jej tam, kde na něj uvidíte hlavně v zimě - u vchodu do domu, před okny apod., protože svou barvou a neopadavými listy v období vegetačního klidu působí živě ve srovnání s ostatními opadavými dřevinami.

Jedná se vřesovištní keř, což je důležité mít na paměti při přípravě výsadbového místa. Zem musí být prolehčená (například přidáním vláknitého substrátu, odpadové kůrové drtě apod.), kyselá (přidáním rašeliny) a dobře propustná (pokud máte jílovitou zem, nedělejte hlubokou jámu, ale široké a mělké lože). Přesto musí být neustále vlhká (nikoli mokrá), takže řádně zamlčujte. Je dobré rostlině čas od času dopřát vyvážené, pomalu rozpustné hnojivo, nebo při blednutí dodat jednorázovou výživu pro zeleň listů. Je výborně mrazuvzdorný do cca -29°C a je vhodný i pro pěstování ve venkovních kontejnerech (bez podmisky!), kde si pohlídejte zálivku a nenechte jej vyschnout ani v zimě.

Poslední revize 24-09-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Leucothoe 'Blule1801'
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Leucothoe 'Blule1801' výška 20-30 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
ZIMNÍ SKLAD POŠTOU


Podobné rostliny
Leucothoe 'Zeblid®' SCARLETTA®
Leucothoe ('Zebekot') CARINELLA™
Leucothoe 'Zebenard' LOVITA
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.