Hemerocallis 'PRAIRIE BLUE EYES'

Hemerocallis
Hemerocallis 'PRAIRIE BLUE EYES'
denivka
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová až lila
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled foto
Denivky své jméno získaly díky faktu, že jednotlivé květy vydrží jeden den. Ale už mladé rostliny mají květů na jednom stonku hned několik a s přibývajícími léty přibývá i stonků s květy. Tato nádherná a bezúdržbová trvalka nadchne i nejzaneprázděnějšího člověka, neboť kromě zasazení a občasného zalití v období sucha nepotřebuje VŮBEC NIC. A přitom nás v plném létě ohromí pestrou paletou barev, květem ve tvaru lilií, někdy s nařasenými konci, někdy ohnutými dozadu, někdy elegantně úzkými.

Denivka Prairie Blue Eyes, ač není tetraploid, nabízí velké a pevné květy výrazné barvy - jedná se o směs sytě lila růžové a tlumené purpurové s fialovými a modrými podtóny. Prostředkem okvětních plátků vedou světlé pruhy a hrdlo je žlutozelené. Květy mají 13-14 cm v průměru a objevují se od konce července do srpna na asi 70 cm vysokých stoncích. Listy jsou polo-opadavé. Odrůdu vyšlechtil a roku 1970 registroval James Marsh.

James E. Marsh (1902-1978) byl americký šlechtitel, který se zabýval denivkami přibližně do roku 1955. Měl rád všechny barvy, ale jeho vášní byla modrá barva a všechny její tóny a odvozené odstíny. Proslavil se nejprve v šedesátých letech minulého století sérií Prairie o 36 diploidních odrůdách, která nabídla studené tóny růžové, lila a starorůžové s fialovým nádechem. Ale až revoluce ve šlechtění denivek se zdvojenou sadou chromozómů (tetraploidů) mu umožnila dosáhnout na opravdovou purpurovou a levandulovou. Bylo to v letech 1969 až do jeho smrti r. 1978, kdy v rozpracovaném šlechtění pokračoval jeho vnuk Roy, aby završil celou sérii nazvanou podle Jamesova domovského města Chicago. Obsahuje úctyhodných 74 kousků ve fantastických barvách, takže není divu, že AHS (Americká denivková asociace) ve spolupráci s jeho manželkou Searcy vytvořila in memoriam cenu James E. Marsh Award, udílenou za výjimečný úspěch na poli purpurové a modré/levandulové barvy v letech 1981-1990. Marsh sám získal prestižní cenu Bertrand Farr Silver Medal v roce 1974. Jeho vnuk Roy pokračoval ještě do roku 1987 již pod značkou školky Klehm's Song Sparrow, která odkoupila jeho rostliny.

Denivky mají silné, sytě zelené, zdravé listy, které zdobí zahradu od jara až do zimy, tzn. že nevadnou jako například odkvetlé cibuloviny. Netrpí na škůdce ani choroby. Pokud v okolí není nic chutnějšího, mohou je napadnout slimáci. Dopřejte denivkám plné slunce nebo nanejvýš mírný stín a pro bohatší kvetení můžete každé jaro mírně přihnojit. Jinak snáší jakoukoliv půdu, i suchou, přestože se jí daří lépe ve vlhké zemi. Vhodná i do venkovních květináčů. Naprosto mrazuvzdorná do cca -40°C.

Poslední revize 30-07-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hemerocallis 'ENTRAPMENT'
Hemerocallis 'LAVENDER LILY'
Hemerocallis 'CHICAGO KNOBBY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.