Oenothera speciosa 'SISKIYOU'

Oenothera speciosa
Oenothera speciosa 'SISKIYOU'
pupalka nádherná
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Pupalky se na českých zahradách pěstují odedávna. Jsou to spíše suchomilné rostliny pocházející ze Severní Ameriky, jihozápadu USA a Mexika. V paměti mám hlavně druh s velkými žlutými květy, na které jsme se jako děti chodívali dívat vždy navečer, protože rozkvétaly přímo před očima během 5-10 minut a zůstaly otevřené jenom přes noc. Avšak pupalka nádherná kvete během dne, abyste si jejích květů mohli do sytosti užít, zatímco bdíte.

Siskiyou je velkokvětá a opravdu nádherná odrůda pupalky nádherné, která se od základního druhu liší růžovou barvou květů hned při rozkvětu, nikoli až při odkvétání. Květy jsou jednoduché, velké - mají 5-6 cm v průměru, nejprve pohárovitě tvarované, později široce rozevřené, v základu bílé s růžovými žilkami a něžně růžovým okrajem okvětních plátků. Středy zdobí žluté hrdlo a několik žlutých prašníků. Jemně voní. Kvete neuvěřitelně dlouho - od začátku prázdnin až do raného podzimu. Listy jsou oválně kopinaté, při krajích mírně pilovité, středně zelené. Stonky dosahují kolem 30 cm a krom těch na okrajích trsu nemají tendence polehat a zůstávají vzpřímené jako nízká kytice.

Pupalka nádherná roste v divoké přírodě na osluněných skalách a v chudých půdách s bezvadným odtokem vody. Vysaďte ji výlučně na přímé slunce do skalky nebo na jiné místo v zahradě, kde nebude nikdy stát v mokru, zejména přes zimu. Nemá nároky na pH půdy, ale více jí vyhovuje neutrální až zásaditá (vápenitá) zem. Ochotně se svými oddenky rozrůstá, což oceníte, chcete-li ji použít jako rychlou výplň některých míst, v opačném případě nové rostliny během sezóny odstraňujte, abyste ji udrželi v trsu. Mrazuvzdorná do min. -29°C, některé prameny uvádějí ještě více.

Poslední revize 27-07-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.