Oenothera speciosa 'SISKIYOU'

Oenothera speciosa
Oenothera speciosa 'SISKIYOU'
pupalka nádherná
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
 nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Pupalky se na českých zahradách pěstují odedávna. Jsou to spíše suchomilné rostliny pocházející ze Severní Ameriky, jihozápadu USA a Mexika. V paměti mám hlavně druh s velkými žlutými květy, na které jsme se jako děti chodívali dívat vždy navečer, protože rozkvétaly přímo před očima během 5-10 minut a zůstaly otevřené jenom přes noc. Avšak pupalka nádherná kvete během dne, abyste si jejích květů mohli do sytosti užít, zatímco bdíte.

Siskiyou je velkokvětá a opravdu nádherná odrůda pupalky nádherné, která se od základního druhu liší růžovou barvou květů hned při rozkvětu, nikoli až při odkvétání. Květy jsou jednoduché, velké - mají 5-6 cm v průměru, nejprve pohárovitě tvarované, později široce rozevřené, v základu bílé s růžovými žilkami a něžně růžovým okrajem okvětních plátků. Středy zdobí žluté hrdlo a několik žlutých prašníků. Jemně voní. Kvete neuvěřitelně dlouho - od začátku prázdnin až do raného podzimu. Listy jsou oválně kopinaté, při krajích mírně pilovité, středně zelené. Stonky dosahují kolem 30 cm a krom těch na okrajích trsu nemají tendence polehat a zůstávají vzpřímené jako nízká kytice.

Pupalka nádherná roste v divoké přírodě na osluněných skalách a v chudých půdách s bezvadným odtokem vody. Vysaďte ji výlučně na přímé slunce do skalky nebo na jiné místo v zahradě, kde nebude nikdy stát v mokru, zejména přes zimu. Nemá nároky na pH půdy, ale více jí vyhovuje neutrální až zásaditá (vápenitá) zem. Ochotně se svými oddenky rozrůstá, což oceníte, chcete-li ji použít jako rychlou výplň některých míst, v opačném případě nové rostliny během sezóny odstraňujte, abyste ji udrželi v trsu. Mrazuvzdorná do min. -29°C, některé prameny uvádějí ještě více.

Poslední revize 27-07-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Oenothera speciosa 'SISKIYOU'
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.