Photinia x fraseri 'ROBUSTA COMPACTA'

Photinia x fraseri
Photinia x fraseri 'ROBUSTA COMPACTA'
blýskavka Fraserova - strom
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová a rudá
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Blýskavka Fraserova je výsledkem křížení japonské maminky photinia glabra a čínského tatínka photinia serratifolia. Šlechtí se mnoho odrůd, které jsou ceněné zejména pro různé odstíny nově rašících červených listů. Nejčastěji potkáte keře, ať už jako solitéry nebo v živých plotech, ale čím dál větší popularitu si získávají stromové formy, které nabídnou husté, pěkně vybarvené koruny na kmenech o výšce od 1 do 2 metrů. Často se využívají rovněž jako stálezelené clony například naproti oknům protilehlého domu a zajištění pocitu většího soukromí ve vaší zahradě.

Robusta Compacta patří k novějším selekcím Fraserovy blýskavky začátku třetího tisíciletí. Roste asi o polovinu pomaleji oproti odrůdě Red Robin a má velmi výrazně červené nové listy jako odrůda Camilvy. Listy jsou neopadavé, mírně kožovité, velmi lesklé, protáhle oválné a po dozrání tmavě zelené. Habitus je hustý pro pěkný tvar není potřeba korunu stříhat, přesto ji lze jakkoli tvarovat od jara až do poloviny léta. Starší rostliny se v polovině jara zdobí středně velkými, bohatými okolíky krémově bílých květů. Nové rašení mladých listů se děje minimálně 2x do roka, někdy i 3x. Na jaře jsou mladé listy více červené, v létě a na podzim spíše vínové. Díky menšímu vzrůstu je vhodnější do menších zahrad a na prostor náročnějších kompozic.

Jako každý strom potřebuje na nejméně první tři roky upevnit do opory (trojnožky). U většiny stromů v prodeji bývá u kmene bambusová tyč, která zajišťuje rovnost kmene, ale při vyvazování do opory na zahradě se již odstraňuje.

Blýskavka má ráda vlhká, nikoli zamokřená stanoviště a živnou, přednostně kyselou zem. Po zakořenění je výborně odolná letnímu suchu, přesto vzhledem v vysokému odparu vody z listů doporučujeme řádně zamulčovat nebo v letních měsících zálivku navíc. Řezat ji můžete zjara po mrazech a podruhé, pokud je potřeba na začátku léta pro tvarování. V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, jednou za měsíc zalijte, pokud je sucho. Mrazuvzdorná do min. -23°C.

Poslední revize 25-06-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Photinia x fraseri 'RED ROBIN'
Photinia 'Kolmavoca' MAGICAL VOLCANO
Photinia x fraseri 'Mandarino' CARRÉ ROUGE
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.