Nepeta 'SIX HILLS GIANT'

Nepeta
Nepeta 'SIX HILLS GIANT'
šanta
VZRŮST středně vysoká trvalka
 malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ červen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Šanta je obsáhlý rod trvalek původem snad ze všech mírných a chladných částí světa. Jedná se o odolné rostliny s vonnými listy a většinou modrofialovými květy, přesto některé odrůdy jsou i bílé a jeden druh dokonce žlutý. Mezi nejznámější druhy patří n.nervosa, n.sibirica a hybrid n. x faassenii. Mnoho moderních odrůd jsou již následní kříženci. Ne všechny šanty jsou kočičí, jinými slovy ne všechny druhy obsahují silici, která jim voní.

Nepeta Six Hills Giant patří ke klasickým a oblíbeným odrůdám šanty. Jedná se o bujnou a poměrně vysokou trvalku dorůstající až 90 cm na výšku i šířku. Od června do září extrémně bohatě kvete světle lila fialovými kvítky na tenkých stoncích. Listy - a vlastně i celá rostlina dost připomínají perovskii - jsou nevýrazně až sivě zelené, oválné, při krajích pilovité a velmi vonné po mátě. Pokud je rostlina po hlavním kvetení v půlce léta nevzhledná či polehlá, můžete ji o polovinu zkrátit a znovu naraší a pokvete až do podzimu. Díky dlouhému období květu je ideální do letně laděných zahrad, na terasy a balkóny a do kompozic s jarními keři, které v červnu vystřídá letním kvetením.

Odrůda získala své jméno po obru z anglického Stevenage v hrabství Hertfordshire, o němž legenda praví, že se jednou bavil tím, že po kolemjdoucích vrhal velká množství země. Šestkrát minul, tím vznikly ony tajemné románské mohyly známé jako Six Hills, které vypadají jako 6 kopic čehokoli skrytého pod trávou. Když obr házel po sedmé, nedíval se a hodil přes rameno. Trefil věžičku tamního kostelíku v Graveley, která je od té doby nakřivo (prý až doteď). Mno, docela vtipný příběh, když si představíte asi už dožraného obra, jak hází tuny zeminy po vesničanech, co ho evidentně stalkují a dost možná se mu i posmívají. Jen ta povídačka trošku neštymuje časově, protože mohyly jsou z doby bronzové (3000-1200 př.n.l.) a první kostel na světě v izraelském Megiddu se datuje do 3.-4. stolení n.l.

Šanta není náročná na půdní typ, ale není tak suchomilná, jak se pěstitelé občas domnívají. Má ráda plné slunce nebo polostín a vysoké druhy by neměly úplně vyschnout. Zem nemusí být příliš živná ani neustále zavlažovaná, aby trs neměl tendenci přerůstat a stonky polehnout. Ideální je běžná zahradní, dobře propustná půda jakékoli pH reakce. Je to spolehlivá rostlina, která krom jarního sestříhnutí nevyžaduji po celý rok žádnou péči. Velmi mrazuvzdorná až do cca -37°C a vhodná i do venkovních nádob.

Poslední revize 21-05-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Nepeta
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Nepeta
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Nepeta 'PURRSIAN BLUE'
Perovskia 'BLUE SPIRE'
Nepeta 'WALKER'S LOW'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.