Corydalis HILLIER™ 'PORCELAIN BLUE'

Corydalis HILLIER™
Corydalis HILLIER™ 'PORCELAIN BLUE'
dymnivka
VZRŮST nízká trvalka
 středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ blankytně modrá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Asi žádná jiná barva nemá tak detailní historii jako modrá, nejspíš proto, že modrý pigment byl odedávna vzácný a v některých kulturách se dříve podle množství modře zbarvených ornamentů v domě posuzoval majetkový stav rodiny. Přírodními zdroji této výjimečné barvy byla africká rostlina indigo (modřil) a minerály, které se těžily po celém světě, zejména lapis azuli. Jednou z forem byla tzv. kobaltová modř, vznikající oxidací jako kobaltová sůl, jejíž prvotní odstín je lehce tyrkysový s příměsí blankytně modré. Umění tento pigment získat ovládali již staří Egypťané a Římané, ale historický milník zaznamenal čínský porcelán, který za vlády dynastie Tang (7. až 10. století n.l.) dal vzniknout pravému průsvitnému porcelánu, který býval bohatě zdoben všemi barvami a modrá byla velmi v módě. Co se rostlin týče, asi všem je nám známý fakt, že modrou kytičku abys pohledal, takže se těšíme z každé z nich, co má té modré aspoň trošku. Dymnivka umí modrých odstínů hned několik.

HILLIER™ Porcelain Blue je hybrid dymnivky křivolaké, kterou poprvé nalezl v Číně roku 1865 Pere Armand David. Jedná se o trvalku s blankytně modrými, úzce trubkovitými květy na asi 30 cm vysokých stoncích. Velmi atraktivní jsou i hluboce vykrajované, trojčetně dělené, matné, tmavě zelené listy s nápadným modravým přelivem. Odrůdu vyšlechtili v anglické školce Hillier.

Dymnivka je podrostová trvalka nepříliš hustých lesů a jejich okrajů, proto jí v zahradě dopřejeme přistíněné stanoviště nebo přinejmenším rozptýlené světlo stín. Dymnivka křivolaká, zejména na osluněném stanovišti, v létě zatahuje do kořenů a objeví se znovu až zjara. Ale tento hybrid spolehlivě drží listy celou sezónu a v trvalém polostínu a mírně vlhké půdě dokáže sporadicky nakvétat až do podzimu. VYŽADUJE výživnou, dobře propustnou a pěkně kyprou půdu, která nezadržuje vodu, protože v těžké, mokré zemi může přes zimu shnít nebo ji už během sezóny napadnou kořenové plísně. Rozšiřuje se zvětšováním trsů, neplevelí se oddenky. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 21-05-2019; 04-07-2021
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2021 / únor 2022 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Corydalis HILLIER™
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Corydalis HILLIER™
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.