Rhododendron austrinum

Rhododendron austrinum
Rhododendron austrinum
pěnišník jižní, azalka zimolezovitá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.3-1.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová až zlatá až žlutá
DOBA KVETENÍ květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Rododendrony, azalky a mamoty
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Pěnišník jižní (nikoli rakouský, jak by se mohlo zdát) je v Evropě téměř neznámý, americký druh opadavé azalky se silně vonnými květy připomínající azalku lepkavou. Od první poloviny května se otevírají menší, trubkovité, hvězdicovitě rozevřené květy, ze kterých jako dlouhé vousy trčí až 5 cm dlouhé tyčinky. Barva květů je béžová až zlatavě oranžová a konec kalichu je zvěnčí červený. Vůně je sladká, silná až omamná. Opadavé listy jsou úzce elipčité, středně zelené. Keř roste v mládí hustě a vzpřímeně a s věkem se více rozevírá. V našich podmínkách roste pomalu až středně rychle do výšky kolem dvou metrů v úplné dospělosti.

Tento druh pochází z horkých států USA (Florida, Alabama, Georgia a Mississippi) a výborně zvládá letní období sucha, naopak mu nedělá dobře podmáčená půda. Nejlépe roste na plném slunci nebo pouze částečně přistíněné. Pro hezčí rostlinu doporučujeme po odkvětu opatrně otrhat zvadlé květy tak, abyste neporušili nové výhony. Kořeny rostou mělce a nadále se rozrůstají pod povrchem země do stran, kde hledají živiny = nikdy jej nesázejte příliš hluboko. Půdu potřebuje kyselou (pH 4,5-5,5), bohatou na živiny a pokud udržíte zem rovnoměrně vlhkou po celý rok, odmění se vám hustšími keři s bohatším olistěním. Ideální směs ke kořenům je rašelina smíchaná s lehkou, vápno-prostou zahradní zemí, zasypaná tlejícím listím či drcenou kůrou. Je spolehlivě mrazuvzdorný do min. -24°C a zřejmě zvládne ještě několik stupňů níže.

Poslední revize 20-05-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Azalea luteum (syn. Rhododendron luteum)
Azalea  'NARCISSIFLORA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.