Fritillaria imperialis 'AUREOVARIEGATA'

Fritillaria imperialis
Fritillaria imperialis 'AUREOVARIEGATA'
řebčík královský
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:modrozelená a krémová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ oranžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Řebčík je známá a již našimi babičkami pěstovaná cibulovina první poloviny jara pocházející z Orientu - oblastí od jihu Turecka ke Kašmíru. Je až k nevíře, že tak brzy, když ještě ani tráva nestačila nabrat sytou zeleň, se v květinových záhonech kolem venkovských chalup vzedmou statné stonky s exoticky vyhlížejícími květy i listy. Ne nadarmo je druhové jméno této cibuloviny královský, protože její majestát, důstojnost i krása se vyrovná leckterému monarchovi. Napadá mě hned takový Ludvík XIV, ale ten byl marnivý až hrůza.

Aureomarginata je překrásná odrůda řebčíku s výrazně panašovanými listy. Jsou široké, hráškově zelené uprostřed a jako hosty při krajích panašované béžově nažloutlou barvou. Velké květy jsou zářivě pomerančově oranžové a nad nimi ční jako královská koruna vyhlížející čupřina listů, asi o polovinu menších než ty podél stonků. Vykvétá v dubnu a pokračuje 2-3 týdny. Cibule i listy vydávají nezaměnitelnou, tabákově kořenitou vůni, která mě vždycky lákala, ale někdo ji považuje za nepříjemnou, údajně i krtci.

Pěstujte řebčík v humózní, vlhké ale nepodmáčené zemi na plném slunci. Jeho cibule jsou poněkud křehké, tak s nimi zacházejte opatrně a vysazujte je do hloubky rovnající se čtyřnásobku jejich výšky. Krátce po odkvětu ještě dozrávají a je dobré rostlinu mírně pohnojit. Zanedlouho odumřou i listy a cibule je připravená k dlouhému odpočinku až do jara. Doporučujeme označit si místo výsadby, abyste tam omylem nekopali. Chytrá je blízká výsadba nějakých trvalek širšího růstu s pozdním rašením, které zamaskují prázdné místo po řebčíku, aby záhon nezůstal do konce sezóny prázdný. Mrazuvzdorný do cca -27°C.

Poslední revize 22-04-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Fritillaria imperialis 'WILLIAM REX'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.