Cercidiphyllum japonicum 'PENDULUM'

Cercidiphyllum japonicum
Cercidiphyllum japonicum 'PENDULUM'
zmarličník japonský
VZRŮST středně vysoký strom
 převislý/kaskádovitý
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Zmarličník pochází z Číny a Japonska a díky své nenáročnosti v pěstování se u nás stal jednou z dřevin, jež zahradní architekti rádi začleňují do svých projektů pro téměř bezúdržbové zahrady. Nabízí se zatím jen málo odrůd a každá nabídne něco odlišného.

Pendulum je malebně převislý zmarličník, jehož dlouhé závoje měkkých větví vypadají, jako když si děti vezmou přes hlavu prostěradlo a jdou večer strašit. U nás zatím není moc k vidění - zřejmě se u nás s podobným charakterem ujala spíše bříza a moruše. Přesto bych této nádherné dřevině, která vytváří unikátní struktury, dal více šancí, zejména ve středně velkých a větších zahradách, kde může plně vyniknout její stavba. Ale i v zápoji v sousedství menších keřů je moc pěkná.

Opadavé listy jsou okrouhle srdčité, raší načervenalé, na jaře jsou sytě zelené, v létě mají jemně sivý přeliv a na podzim nádherně zlátnou. Čerstvě popadané listí na podzim na krátký čas voní sladce po karamelu a skořici. Drobné květy jsou nachové na samčích stromech a zelenkavé na samičích, málo výrazné a raší zjara před listy. Strom je téměř výhradně roubovaný na vysoký kmen zmarličníku japonského a v úplné dospělosti může jeho koruna tvorbou nových ramen vystoupat až do 6-8m výšky při asi poloviční šířce, ale lze snadno zjara regulovat řezem.

Pěstujte zmarličník v humózní, rovnoměrně vlhké ale nepodmáčené půdě kyselé reakce (přidejte rašelinu) na plném slunci. Aby vám na rostlině co nejdéle zůstaly podzimní zbarvené listy, najděte mu místo chráněné před silným větrem, ale není to nezbytné. Mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 26-03-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ulmus 'CAMPERDOWNII'
Betula pendula 'YOUNGII'
Sophora japonica 'PENDULA'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.