Ilex 'NELLIE R.STEVENS'

Ilex
Ilex 'NELLIE R.STEVENS'
cesmína - STROM
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Odrůda Nellie R. Stevens je ve světě jednou z nejběžnějších a zároveň nejkrásnějších cesmín, která dokáže i v našich podmínkách vyrůst v menší strom. Proto Vám ji kromě keřové varianty nabízíme i jako stálezelený strom, který je nejenom krásný, ale hlavně velmi odolný.

Listy jsou tak trochu hříčkou přírody: většinou mají 3 zuby, ale někdy 5 nebo třeba jen jeden. Jsou tmavě zelené, neopadavé, extrémně lesklé a 5-8 cm dlouhé, což ji řadí k velkolistým druhům. Jedná se o křížence anglické cesmíny (ilex aquifolium) a čínské cesmíny (ilex cornuta). Přestože je Nellie R. Stevens samičí rostlina, která tvoří na podzim velké, zářivě červené bobule v bohatém množství, je částečně samosprašná a nepotřebuje opylovače (samčí rostlinu poblíž). Větvička s červenými plody se odedávna používala jako vánoční symbol a dekorace. Zavěšená nad vchodem od prvního adventu prý odháněla zlé síly.

Roste středně rychle, velmi pravidelně do pyramidálního tvaru. Kromě výchovného zastřižení mladé koruny již není potřeba dále stříhat, přirozený tvar vypadá výborně sám o sobě. V menších zahradách lze její velikost redukovat řezem v polovině léta. Dobře si vybírejte velikost podle prodejních údajů - mějte na paměti, že kmen již pouze sílí do tloušťky, ale do výšky dále neroste, pouze přirůstá jeho koruna (větvoví). Takže když si vyberete polokmen, výška kmene bývá 100-130 cm a následuje koruna, která zakryje horní část plotu a pod ní můžete pěstovat ještě další menší keře nebo trvalky. A pokud chcete klasický strom = tzv. vysokokmen, pod jehož korunou člověk snadno projde, hledejte kmen o výšce min. 180 cm. Takový strom vám okamžitě zastíní pohledy z prvních pater okolních domů.

Cesmína Nellie R.Stevens dává přednost kyselejší půdě, ale dokáže se adaptovat téměř všude kromě kamenité a zamokřené země. Po přesazení vyžaduje vlhko a jakmile dobře zakoření, snáší výborně i letní sucha bez zalévání! Každopádně pro nejlepší výsledky ji zasaďte do živné, kyselé a vlhké (přesto dobře odvodněné) země na plné slunce nebo do polostínu. Použijte mykorrhizu. Pěstujte ji neustále zamulčovanou alespoň 7cm vysokou vrstvou kvalitní kůry - v létě zabrání vysoušení a přehřívání povrchových kořenů a v zimě nedovolí rychlé promrznutí. Stromy musíte na prvních několik let uvázat do pevné opory, než dobře zakoření. Poté můžete oporu odstranit.

Hranice její mrazuvzdornosti končí Českou republikou. V zemích s chladnější zimou už ji pěstovat nemohou. U nás ji doporučujeme do všech oblastí republiky vyjma horských. Ve vyšších polohách (nad 500 m/m) ji neumísťujte na větrné stanoviště. Snáší dlouhodobý mráz bez popálení listů. Výborně mrazuvzdorná do zóny 6 = spolehlivá do -24°C a vydrží i krátkodobé výkyvy níže.

Poslední revize 17-01-2009; 03-02-2019
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex výška kmene 90-100 cm, šířka koruny 30-40 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Ilex 'NELLIE R.STEVENS' výška kmene 190-200 cm, šířka koruny 50-60 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Ilex výška kmene 170-180 cm, šířka koruny 70-80 cm
EXTRA
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Prunus lusitanica 'ANGUSTIFOLIA'
Ilex aquifolium
Crataegus x lavalleei 'CARRIEREI'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.