Pinus koraiensis 'SILVERAY'

Pinus koraiensis
Pinus koraiensis 'SILVERAY'
borovice korejská
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:modrostříbrná a zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Korejská borovice patří k nejkrásnějším borovicím našeho klimatu. Jedná se o pomalu rostoucí druh, původem z horských oblastí tichomořské částí Ruska, Korey a severní Číny. Nese dlouhé, tuhé, mírně prohnuté jehlice vyrůstající ve svazcích po 5, které po druhém roce opadávají, čímž dávají vyniknout spíše hladké, šedohnědé borce kmene a větví. Roste do vcelku symetrického, kónického tvaru, ale často svou malebnou stavbu ukáže až za několik let.

Silveray je překrásná selekce korejské borovice nalezená pravděpodobně roku 1959. Tvoří husté, úzce pyramidální až oválně vejčitě tvarované keře/stromy zavětvené od země. Od základního druhu se odlišuje výrazným stříbřitým proužkem na mírně stočených jehlicích, což vytváří tolik atraktivní modrostříbrný nádech. Přirůstá pomalu, pouze asi 25 cm za rok, do výšky kolem 4-5m v malých zahradách a až dvojnásobek v arboretech a parcích s dostatkem prostoru kolem. Velikost či tvar lze upravovat zalamováním či odstraňováním nových výhonu v polovině jara. Šišky se tvoří již na mladých rostlinách a obsahují jedlá semena, tzv. piniové oříšky.

Odrůda se původně jmenovala pouze latinsky Glauca v odkazu na barevnost této selekce a až v roce 1978 díky holandské školce F.J.Grootendorst získala toto poetické jméno Silveray - Stříbrný paprsek.

Borovice dávají přednost sušším, nebo přesněji řečeno nepodmáčeným lokalitám a po dobrém zakořenění zvládnou i sucho. Borovice korejská dává suchu přednost před mokrem, aby netrpěla na plísňové choroby kmene. Zem nemusí být příliš živná, poroste dobře i v chudší půdě. Nesnáší vápenitou zem, poroste pouze v neutrální nebo ještě lépe v kyselé zemi. Je dostatečně mrazuvzdorná v celé střední i severní Evropě a i když je spíše vzácná, můžete ji potkat i v chladnějších lokalitách, kde bude prosperovat bez zimního poškození. Mrazuvzdorná do cca -40°C a je vhodná do velkých venkovních nádob.

Poslední revize 31-01-2019.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pinus koraiensis 'NANA'
Pinus monticola  'AMMERLAND'
Pinus cembra 'NANA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.