Lagerstroemia 'TUSKEGEE'

Lagerstroemia
Lagerstroemia 'TUSKEGEE'
lagerstrémie, pukol
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Exotika
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Lagerstroemie je rostlina původem z Číny, odkud byla v 18.století rozšířena do USA a Spojeného království. Původní druh lagerstroemia indica je poněkud choulostivý a nepříliš vzhledný, ale šlechtitelé za mnoho desetiletí přišli s mnoha kultivary, kde zejména mezidruhovým křížením s l. speciosa či l.fauriei docílili nejenom krásných květů a kompaktních, hustých rostlin, ale – a to je zejména pro nás důležité – dalším křížením a selekcí mezi těmito již hotovými odrůdami nabídli i několik zatím málo kousků, které snesou i chladné zimy a nejenom že nezmrznou, ale stihnou v létě vykvést, což je to nejdůležitější.

Lagerstroemie Tuskegee patří k jedněm z prvních kříženců, které byly získány pro svou větší odolnost chladu a zimám zóny 6 a 7. Od srpna vykvétají 15-20 cm dlouhé, bohaté laty plné kudrnatých, sytě růžově červených květů. Opadavé listy jsou podlouhle oválné, velmi lesklé, raší vínově načervenalé, dozrávají do sytě zelené a na podzim se mění hlavně na karmínově červenou a s občasným oranžovým listem. Jsou výborně odolné letnímu padlí. Tuskegee roste rychle do tvaru otevřeného trychtýře s vodorovně kladenými větvemi u starších keřů.

Pro mohutnější kvetení a pěknější tvar je doporučujeme stříhat. Pokud stojíte o hustý keř od země, každoročně zjara po mrazech zakraťte loňské větvičky na třetinu původní délky, jako když stříháte třeba latnaté hortenzie. Pokud ale stojíte o vícekmenné stromky, jimž se v pozdějším věku nádherně odlupuje kůra a objevuje se probarvený kmen, ponechte 2-4 nejsilnější větve od země, kterým odstříháte krátké postranní větvičky a nuťte ji růst co nejrychleji vzhůru. Teprve až docílíte výšky, kde chcete rozvinout korunu, začněte stříhat pro zahuštění, rovněž zjara.

Lagerstroemie jsou středně velké keře nebo nízké stromky, které v našich podmínkách rostou většinou pomalu s výjimkou několika bujnějších odrůd, jako je například tato. Umístěte ji na plné slunce – potřebuje neustálý úpal a nulový stín. Půda musí být dobře odvodněná, rostlina nesmí v zimě zůstat v těžké, podmáčené zemi. Pokud bude půda mírně kyselá až kyselá, bude mít efektnější barvu podzimních listů. Bohatý mulč na zimu je nutný a v létě užitečný, neboť lagerstroemie má ráda vlhko (nikoli mokro). Letní vrstva mulče by měla být nízká, aby se prohřívala i zem. Hnojení je dobré zjara na podporu růstu (dusíkaté) a od začátku léta na podporu květů (fosforečné). Mrazuvzdornost horních pater je cca -23°C a kořenů až -25°C.

Poslední revize 25-01-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Lagerstroemia 'MARDI GRAS'
Lagerstroemia 'HOPI'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.