Fraxinus pennsylvanica 'AUCUBIFOLIA'

Fraxinus pennsylvanica
Fraxinus pennsylvanica 'AUCUBIFOLIA'
jasan pensylvánský
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 10-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 5-7m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:žlutá a zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jasan pensylvánský pochází ze Severní Ameriky, odkud postupně zdomácněl po celé Kanadě a USA snad jen s výjimkou nejteplejších oblastí. Jedná se o vysoký, rychle rostoucí strom s atraktivními listy, které jsou pro zajímavost významným zdrojem potravy pro některé druhy žab. U nás byl poprvé vysazen v roce 1835 a od té doby postupně zplaňuje na Moravě a v Polabí.

Aucubifolia je vzácná a výrazně vybarvená odrůda jasanu pensylvánského. Jeho lichozpeřené listy jsou složené z protáhle vejčitých lístků, jež vykazují naprosto stejné žlutozelené melírování jako strakaté stálezelené aukuby. Nese nápadné, tmavé, na dotyk sametové pupeny. Roste o něco pomaleji než základní druh, ale i tak očekávejte v úplně dospělosti velký strom. Tvoří zprvu vystoupavé, později široce oválné koruny a nepříliš tmavý stín.

Jasany snáší téměř jakýkoli půdní typ včetně těžké a jílovité. Přestože se má za to, že jasan snese nadměrné vlhko až dočasně mokro, při výsadbě nových stromů se vyhněte podmáčené zemi. Je možno jej jakkoli stříhat a řez, snáší i hluboký řez pro zmlazení. Plně mrazuvzdorný do min. -34°C (údajně až do -40°C).

Poslední revize 22-01-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Fraxinus pennsylvanica 'SUMMIT'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.