Rodgersia podophylla 'BRAUNLAUB'

Rodgersia podophylla
Rodgersia podophylla 'BRAUNLAUB'
rodersie stopkolistá
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Exotika
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rodgersie je majestátní rostlina pro milovníky dramatických tvarů a velikostí. Druh podophylla - stopkolistá - pochází z Korey a Japonska a nese velké, nápadně tvarované listy s tak vykreslenými špičatými konci, jako by byly znakem nějakého komiksového superhrdiny. Jsou výrazně žilnaté, vysoce lesklé a díky své velikosti, jež připomíná rostliny deštného pralesa, je velmi vhodná do exoticky laděných aranžmá.

Braunlaub je německá odrůda rodgersie stopkolisté s velkými listy s tmavě bronzovým až hnědavým přelivem. Jsou až 40 cm široké, zvláštně šustivé při doteku a vypadají nadmíru exoticky. Jsou rozdělené do 5 samostatných listů s hlubokými laloky u špice, raší světle zelené a před rozkvětem nabírají čokoládový odstín, který vydrží asi do poloviny prázdnin. Od května se otevírají až 30 cm dlouhé vrcholové laty na stoncích o výšce kolem 1m. Jsou složené z droboučkých, hvězdicovitých, krémově bílých květů a jemně voní.

Tato trvalka je nejjistější na polostinných a stinných stanovištích. Na slunci může trpět popálením listů, pokud není ve velmi vlhké zemi, aby se dokázala i v horkých létech včas napít. Avšak pokud s tím počítáte a pravidelně ji zaléváte, můžete ji pěstovat i na slunci. Jedná se o hlízovitou trvalku, která houstne v trsu, snadno a rychle vytvoří nápadný půdní pokryv, ale nerozlézá se divoce po zahradě jako plevel. Potřebuje vlhkou, kyprou zem s dostatkem živin – nikdy ji nesázejte do tuhého jílu nebo kamenité země a každoročně jí dopřejte čerstvý kompost nebo celosezónní hnojivo. Plně mrazuvzdorná do cca -28°C.

Poslední revize 19-01-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rodgersia aesculifolia
Rodgersia sambucifolia
Gunnera tinctoria
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.