Hemerocallis 'PANDORA'S BOX'

Hemerocallis
Hemerocallis 'PANDORA'S BOX'
denivka
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ ++kombinovaná:krémová a oranžová a vínová
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
Denivky své jméno získaly díky faktu, že jednotlivé květy vydrží jeden den. Ale už mladé rostliny mají květů na jednom stonku hned několik a s přibývajícími léty přibývá i stonků s květy. Tato nádherná a bezúdržbová trvalka nadchne i nejzaneprázděnějšího člověka, neboť kromě zasazení a občasného zalití v období sucha nepotřebuje VŮBEC NIC. A přitom nás v plném létě ohromí pestrou paletou barev, květem ve tvaru lilií, někdy s nařasenými konci, někdy ohnutými dozadu, někdy elegantně úzkými.

Denivka Pandora's Box je úplně první šlechtitelský kousek amerického šlechtitele z Floridy Davida Talbotta z roku 1980. Podle jeho slov je naprosto odlišná od toho, co očekával a možná právě proto - z prvotního zklamání a možná i trochou naštvání - ji nazval Pandořina skříňka. Ostatní to ale viděli jinak - Pandora's Box je sice jednoduchá ale o to elegantnější a i po tolika letech stále žádaná. Jedná se o raný diploid s menšími květy o průměru asi 10 cm, které vykvétají nejprve v červnu a poté opakují kvetení v polovině léta. Květy jsou světle béžové až pudrové, s tmavě vínovým okem kolem žlutého hrdla a voní. Stonky mají výšku 30-40 cm a listy jsou v mírných zimách stálezelené.

David Lee Talbott (1929-2008) pochází z Green Cove Springs na Floridě. Začal pracovat v automobilovém průmyslu, ale nepřestal se věnovat své velké vášni - rostlinám a květinám. Jeho původní záměr pěstovat a množit růže vzal za své, když zjistil, kolik péče a ošetření ve vlhkém a horkém podnebí Floridy potřebují a díky reklamě Hugh Russella na denivky z jeho farmy si jich pár koupil. Od té chvíle se ve věku 26 let zrodila jeho nová láska k těmto bezproblémovým kráskám. Brzy opouští zaměstnání, zakládá školku a zahradnictví a dělá první pokusy s křížením denivek. Jeho prvotní zájem nebyl o nic méně snadný než získání modré barvy, ale jak sám říká, nikdy se nestal otrokem žádné z barev či tvarů, prostě stál o pěkný květ. Byl členem Americké denivkové asociace a v roce 2002 získal prestižní ocenění na poli jejich šlechtění Bertrand Farr Award. Zemřel roku 2008 a každý si jej pamatuje jako výjimečně vřelého člověka a baviče, o nějž stál každý klub při pořádání akcí.

Denivky mají silné, sytě zelené, zdravé listy, které zdobí zahradu od jara až do zimy, tzn. že nevadnou jako například odkvetlé cibuloviny. Netrpí na škůdce ani choroby. Pokud v okolí není nic chutnějšího, mohou je napadnout slimáci. Dopřejte denivkám plné slunce nebo nanejvýš mírný stín a pro bohatší kvetení můžete každé jaro mírně přihnojit. Jinak snáší jakoukoliv půdu, i suchou, přestože se jí daří lépe ve vlhké zemi. Vhodná i do venkovních květináčů. Naprosto mrazuvzdorná do cca -40°C.

Poslední revize 11-01-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hemerocallis 'SILOAM FRENCH DOLL'
Hemerocallis 'ALL AMERICAN BABY'
Hemerocallis 'ELSIE DOLL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.