Paulownia fortunei 'Minfast' FAST BLUE®

Paulownia fortunei 'Minfast'
Paulownia fortunei 'Minfast' FAST BLUE®
paulovnie Fortuneova
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová až krémová
DOBA KVETENÍ květen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Pavlovnie Fortuneova pochází z Číny a Taiwanu a v angličtině se jí říká bílá pavlovnie. Květy tohoto druhu jsou totiž velmi světlé - zevnitř krémové s nažloutlým hrdlem a svrchu pouze slabě lila fialové. Mezi těmito rostlinami byla vyselektována odrůda, která si zachovává tvarové a velikostní vlastnosti druhu, ale kvete podobně jako pavlovnie plstnatá tedy modrofialově. Jmenuje se FAST BLUE® a pochází z francouzské školky Minier z roku 2000.

PavlovnieFAST BLUE®, registrovaná jako "Minfast", je úzce pyramidálně až téměř sloupovitě rostoucí druh pavlovnie Fortuneovy s atraktivními květy. Ty se objevují neuvěřitelně již v prvním roce, pokud je roubovaná, a oproti pavlovnii plstnaté vykvétají o jeden až dva týdny dříve. Jsou široce trubkovité, tvarem podobné náprstníku, mají sytě lila nafialovělou barvu zvenčí a zevnitř jsou krémově bílé se žlutým hrdlem. Jsou uspořádané ve vzpřímených, patrovitých, hustých latách o výšce až 30 cm, květ vedle květu. Příjemně sladce voní. Kvete každoročně, ale ob rok je kvetení mohutnější. Pouze pokud je studená a krátká sezóna, mohou stromy na jeden rok květy téměř vynechat.

Listy jsou srdčité, v dospělosti kolem 20 cm široké, na mladých rostlinách mohou být až dvojnásobné, středně zelené svrchu, zespodu světlejší a silně chloupkaté. Mladé pavlovnie rostou rychle a pokud je chcete pěstovat výlučně pro obrovské listy, doporučujeme časně zjara, po nebezpečí silných mrazů, zakrátit všechny větve na 2-3 pupeny. Tím podpoříte bujný růst dlouhých větví s velkými listy, ale nepokvetou. Jakmile dobře zakoření, růst se výrazně zpomalí - podobně jako u magnólií - a začnou tvořit množství krátkých letorostů s poupaty na každé větvi. Stromy mají kompaktnější koruny než pavlovnie plstnatá a keře jsou vzpřímené.

Pavlovnie potřebuje hlubokou, úrodnou zem, plné slunce a pokud možno výhřevnou polohu. Dokáže se prokořenit i tužší zemí a jílem, ale nesmíte ji v prvních letech utopit v nepropustné půdě. Některé zkušenosti poukazují na pH půdy, která, když je zásaditá, rostlině pomůže k růžovějším květům a kyselá k modřejším, ale ještě jsme to neověřili. Každopádně kořenový systém je hluboký a nemá tendenci nadzvedávat dlažby a podezdívky. Při výsadbě stromů je nutná silná opora, než dobře zakoření, někdy na déle než standardní 3 roky. V tuhých zimách na otevřených prostranstvích může poupata poškodit mráz, proto je dobré se podobným lokalitám vyhnout. Vyzrálé a stromové kusy jsou spolehlivě mrazuvzdorné, mladé rostliny mohou být náchylnější na silný mráz, pokud nemají zralé dřevo. Pomůže jim nijak je nehnojit a na konci léta použít přípravky na vyzrávání dřeva. Mrazuvzdorná do cca -25°C.

Poslední revize 28-03-2007; 11-02-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Catalpa bignonioides
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.