Iris ensata 'LOYALTY'

Iris ensata
Iris ensata 'LOYALTY'
kosatec Kaempferův, kosatec japonský
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:purpurová a žlutá
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kosatec Kaempferův, tzv. japonský kosatec má svou domovinu na severovýchodě Asie - v oblastech od Sibiře, Korey, severní Číny až do Japonska. Vyznačuje se nápadně tvarovanými, většinou velkými květy, jež postrádají typické vousy. Nové odrůdy jsou poměrně vzácné a bývají cenově náročnější.

Loyalty je nápadná odrůda japonského kosatce s temně purpurově fialovými, sametovými, plnými květy. Směrem k hrdlu je zdobí svítivě žluté plamínky. Květy jsou na kosatec obrovské - mají rozpětí téměř 20 cm a objevují se přibližně od první dekády června na 3 až 5 týdnů na 90-100 cm vysokých, pevných, světle zelených stoncích. Mečovité listy jsou světle zelené až hráškově zelené s výrazným středním žebrem. Díky velkým květům působí extravagantně zejména v moderních aranžmá, kde pro bohatší efekt vysadíte více rostlin pohromadě. Stejným způsobem skvěle doplní nižší či středně velké, nekvetoucí keře, které začátkem léta ozvláštní svými neobvyklými květy.

Japonský kosatec miluje vlhká až lehce podmáčená stanoviště, jenom nemá rád stojatou vodu kolem krčků během zimy. Vyhovuje mu i jílové podloží, pokud nemá tendenci v létě seschnout do tvrdé hroudy. Kvete na slunci i v polostínu, ale na plném slunci se lépe vybarvuje a rozrůstá. Na občasné hnojení dobře reaguje bohatším růstem i kvetením. Hlízy se nevyndavají. Mrazuvzdorný do cca -40°.

Poslední revize 26-12-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Iris 'SIGN OF LEO'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.