Paulownia tomentosa (p.imperialis)

Paulownia tomentosa (p.imperialis)
Paulownia tomentosa (p.imperialis)
pavlovnie plstnatá
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jeden z nejimpozantnějších stromů našeho klimatu pochází z východní Asie a jmenuje se pavlovnie. Hlavní atraktivita tohoto středně vysokého, opadavého stromu tkví v jeho nezvykle velkých listech, které dorůstají až 30 cm, jsou matně až tmavě zelené a velmi chloupkaté = plstnaté. Jsou podobné listům katalpy, se kterou bývá často zaměňována. V lokalitách s chladnými zimami se pavlovnie přednostně pěstuje pro její krásné listy.

Dobře zakořeněné stromy kvetou od věku cca 6-8 let. Poupata se tvoří na konci léta a dozrávají až do příchodu zimy. Jsou uspořádána ve vzpřímených latách a množství jednotlivých květů v květenství se odvíjí zejména od množství letního tepla a slunce, částečně i od kvality půdy. Květy jsou trubkovité, podobné květům náprstníku a otevírají se v pozdním jaru. Barva je nafialovělá až lila, květy mohou mít pouze lehce namodralý nádech. Pokud narazíte na fotografie modrých květů, jedná se o počítačem upravené, nereálné barvy.

Pavlovnie roste rychle a pokud ji chcete pěstovat výlučně pro obrovské listy, doporučujeme časně zjara, po nebezpečí silných mrazů, zakrátit všechny větve na 2-3 pupeny. Tím podpoříte bujný růst dlouhých větví s velkými listy. V tuhých zimách může květová poupata poškodit mráz. Pokud chcete pavlovnii přednostně pro květy, doporučujeme ji vysadit na místa chráněná před ostrým zimním větrem a plným sluncem od jara až do zimy, takový strom nestříhejte.

Potřebuje hlubokou, úrodnou zem. Hnojení: pokud pěstujete pavlovnii pro listy a každé jaro ji dopřejete zpětný řez, můžete použít tekutá a rychle rozpustná hnojiva, která zajistí bujný sezónní růst. Pokud ji pěstujete pro květy, nasypte jí zjara ke kořeným pomalu rozpustné hnojivo (např. Osmocote® či Basacote®) a od začátku léta aplikujte zálivkové selektivní hnojivo na tvorbu květů. Vyzrálé dřevo je spolehlivě mrazuvzdorné do -27°C.

Poslední revize 07-12-2008.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Paulownia tomentosa (p.imperialis) výška 40-60 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Paulownia tomentosa (p.imperialis) výška 40-60 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Catalpa bignonioides
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.