Paulownia tomentosa (p.imperialis)

Paulownia tomentosa (p.imperialis)
Paulownia tomentosa (p.imperialis)
pavlovnie plstnatá
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Jeden z nejimpozantnějších stromů našeho klimatu pochází z východní Asie a jmenuje se pavlovnie. Hlavní atraktivita tohoto středně vysokého, opadavého stromu tkví v jeho nezvykle velkých listech, které dorůstají až 30 cm, jsou matně až tmavě zelené a velmi chloupkaté = plstnaté. Jsou podobné listům katalpy, se kterou bývá často zaměňována. V lokalitách s chladnými zimami se pavlovnie přednostně pěstuje pro její krásné listy.

Dobře zakořeněné stromy kvetou od věku cca 6-8 let. Poupata se tvoří na konci léta a dozrávají až do příchodu zimy. Jsou uspořádána ve vzpřímených latách a množství jednotlivých květů v květenství se odvíjí zejména od množství letního tepla a slunce, částečně i od kvality půdy. Květy jsou trubkovité, podobné květům náprstníku a otevírají se v pozdním jaru. Barva je nafialovělá až lila, květy mohou mít pouze lehce namodralý nádech. Pokud narazíte na fotografie modrých květů, jedná se o počítačem upravené, nereálné barvy.

Pavlovnie roste rychle a pokud ji chcete pěstovat výlučně pro obrovské listy, doporučujeme časně zjara, po nebezpečí silných mrazů, zakrátit všechny větve na 2-3 pupeny. Tím podpoříte bujný růst dlouhých větví s velkými listy. V tuhých zimách může květová poupata poškodit mráz. Pokud chcete pavlovnii přednostně pro květy, doporučujeme ji vysadit na místa chráněná před ostrým zimním větrem a plným sluncem od jara až do zimy, takový strom nestříhejte.

Potřebuje hlubokou, úrodnou zem. Hnojení: pokud pěstujete pavlovnii pro listy a každé jaro ji dopřejete zpětný řez, můžete použít tekutá a rychle rozpustná hnojiva, která zajistí bujný sezónní růst. Pokud ji pěstujete pro květy, nasypte jí zjara ke kořeným pomalu rozpustné hnojivo (např. Osmocote® či Basacote®) a od začátku léta aplikujte zálivkové selektivní hnojivo na tvorbu květů. Vyzrálé dřevo je spolehlivě mrazuvzdorné do -27°C.

Poslední revize 07-12-2008.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Catalpa bignonioides
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.