Pieris japonica 'LITTLE FROSTY'

Pieris japonica
Pieris japonica 'LITTLE FROSTY'
pieris japonský
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a bílá a růžová
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Konvalinkově kvetoucí pierisy patří v oblíbenosti na horní příčky mezi vřesovištními rostlinami. Mají velice dekorativní, neopadavé listy a většina druhů brzy zjara kvete. Odrůd je mnoho, až si člověk říká, že už přeci není nic, s čím by mohli šlechtitelé přijít. A přeci – i když tato nová odrůda z Nizozemí vypadá podobně jako již starší a prověřená Little Heath, je daleko kompaktnější a souměrnější, jen se podívejte.

Novou zakrslou odrůda pierisu nazval její šlechtitel Ron van Opstal Little Frosty, tedy něco jako 'Malý Zmrzlík', nejspíš díky jeho listům, které vypadají jako ozdobené stříbřitou námrazou. Jsou neopadavé, drobné, úzce elipčité a přišpičatělé, středně zelené uprostřed s bílými okraji a lesklé. Raší v odstínu měděné až hnědo-oranžové barvy, zatímco okraje mají růžové tóny, než úplně dozrají do čistě bílé. Před zimou a během ní se část bílého lemu, většinou hlavně špičky zbarví opět do růžové a stonky celého keře naberou sytě purpurovou barvu. Takže se dá říci, že v zimě vypadá snad ještě lépe než během zbytku roku, což z něj dělá skvělého adepta pro výsadbu kolem příjezdových cest k domu, ke vchodu, před administrativní budovy i poblíž francouzských oken, skrze které pozorujete zahradu i v době, kdy se vám ven zrovna jít nechce.

K dalším přednostem patří nízký, kompaktní a velmi - a tím myslím velmi na druhou - velmi hustý, až huňatý růst, takže keř je neustále téměř neprostupný. Šlechtitel v popisu rostliny zmiňuje i typická květenství buclatých hroznů čistě bílých, konvalinkových květů, ale zatím jsme žádné neviděli (ani on) a je možné, že podobně jako většina zakrslých odrůd bude na kvetení skoupý, ale to ukáže čas. Pro jistotu alespoň důležitou informaci - případné odkvetlé hrozny odstraňujte – rostlinu vysiluje tvorba semen. Jiný řez není nutný. Přesto jej můžete tvarovat a to kdykoli od jara do poloviny léta. Je vhodný i do venkovních kontejnerů.

Pierisy jsou vřesovištní rostliny a tak se s nimi musí při výsadbě zacházet. Zem musí být velmi dobře připravená, propustná a lehká, doporučujeme smíchat rašelinu se zetlelým listím nebo hrabankou, popř. jemnou kůrovou drtí či kompostovanými pilinami. V těžké zemi se mu dařit nebude, listy budou žloutnout a opadávat a bude trpět na škůdce. Doporučujeme každým rokem pohnojit vyváženým, pomalu rozpustným hnojivem pro kyselomilné rostliny, nebo zjara několikrát zalít okamžitě působícími hnojivy. Výsadbovou jámu nedělejte hlubokou ale širokou. Má rád slunce i polostín a potřebuje rovnoměrné vlhko, není vhodný do suché skalky. Mrazuvzdorný do cca -27°C.

Poslední revize 12-12-2018
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Pieris japonica výška 30-40 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Pieris japonica  'LITTLE HEATH'
Pieris japonica 'CARNAVAL'
Pieris japonica 'Opstal65' LITTLE GOLDY
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.