Viburnum farreri 'DECEMBER DWARF'

Viburnum farreri
Viburnum farreri 'DECEMBER DWARF'
kalina vonná
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ prosinec - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v zimě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Kalina vonná je opadavý keř, který pochází ze severní Číny a je to jedna z nejdříve kvetoucích dřevin našeho klimatu, neboť umí vykvést již během teplých dnů zimy. Prozatím existuje asi 6 uznaných odrůd, které se od sebe liší ponejvíce vzrůstem a barvou květu, které jsou bílé, bílorůžové nebo růžové.

Základní druh kaliny vonné je středně vzrůstný a umí dorůst až 3 metrů, ale December Dwarf je zmenšená verze o přibližně poloviční velikosti. Pochází z holandského Boskoopu z roku 1982. Její největší předností je zimní kvetení, dokáže vykvést již v prosinci, pokud se zima zpozdila a stále ještě nejsou mrazy, nebo kdykoli během ledna a února, jakmile mrazy odejdou a oteplí se na delší období. Květy jsou drobné, trubkovité, růžové v poupatech a světlejší po rozvití a překrásně voní. Květenství jsou částečně kulatá, částečně svěšená, připomínají kalinu bodnantskou, ale jsou menší a světlejší.

Keř je pěkný, i když zrovna nekvete, protože má kompaktní stavbu a dekorativní listy. Jsou opadavé, úzce oválné, výrazně žilnaté se zoubkatými okraji, středně zelené s vínovým nádechem v létě a vínově červené, oranžové a žluté na podzim. Stonky jsou hnědočervené a řapíky listů červené. Tvar keře je zakulacený, roste hustě, vzpřímeně a pro dobré větvení není potřeba stříhat. Přesto je řez možný - vyčkejte s ním po odkvětu a stříhejte, než rostlině plně naraší listy, aby jí nevyteklo moc mízy.

Tato kalina není náročná na půdní typ. Zem může být i jílovitá, přiměřeně živná, hnojení není nutné. Pouze několik měsíců po výsadbě udržujte půdu vlhkou, aby dobře zakořenila. Pro dobrý tvar a bohatost kvetení doporučujeme pěstovat na plném slunci, ale zvládne i polostín. Je odolná letnímu suchu i městskému znečištění. Mrazuvzdorná do cca -34 °C.

Poslední revize 14-11-2018; 25-11-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Viburnum x bodnantense  'DAWN'
Viburnum x bodnantense 'CHARLES LAMONT'
Viburnum farreri 'CANDIDISSIMUM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.