Pinus strobus 'GOLD PAINTED'

Pinus strobus
Pinus strobus 'GOLD PAINTED'
borovice vejmutovka
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-6m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a žlutá
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled foto
Borovice vejmutovky jsou oblíbené pro své měkké jehličí, které na rozdíl od ostatních jehličnanů máte chuť pohladit. Většinou jsou jehlice delší a mají nádech do stříbrna. Přesto i zde existují výjimky jako například tato kráska, která se halí do žlutozelené. Pochází z amerického Oregonu ze školky Stanley & Sons z roku 2009.

Gold Painted je výjimečná a doposud ještě vzácná borovice vejmutovka s atraktivním vybarvením jehličí. Její dlouhé, příjemně měkké jehlice jsou při rašení sytě banánově žluté, poté některé dozrávají do měkce zelené s málo nápadným stříbřitým proužkem, zatímco výrazná část ostatních si ponechává žlutou barvu i v létě a na zimu. Žluté jehličí může být náchylné na spálení v příliš suchých půdách - pohlídejte si zálivku, zejména v prvních letech po výsadbě.

Roste rychle (30-40 cm za rok) do mírně rozcuchaného pyramidálního tvaru a bez zásahu bývají mladší rostliny poměrně řídké. Pokud máte čas a ochotu se jí trochu věnovat, za pravidelný jarní střih se vám odvděčí krásně hustým a výrazně probarveným keřem - stačí zjara, jakmile se objeví nové přírůstky koncem dubna či v květnu - tzv. svíčky, tyto zakrátit o polovinu, ještě než se proderou jehlice. Tím se růst zpomalí, konce několikanásobně zahustí a rostlina je dříve zaplněná. A díky omezené velikosti se vejde i do menší zahrady - jedná se o novou odrůdu, u které zatím nebyla stanovena konečná výška.

Vejmutovka, jako většina borovic, miluje slunná stanoviště a dobře propustné půdy, které nemusí být příliš živné. Hnojení není potřeba, pouze v případě žloutnutí čerstvých jehlic (chlorózy) dodejte do půdy železo. Dává přednost mírně kyselé až neutrální půdě. Vápenité podloží jí nebude svědčit. Nenáročná na údržbu. Až neuvěřitelně mrazuvzdorná do cca -40°C.

Poslední revize 10-09-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pinus sylvestris 'AUREA'
Pinus densiflora (syn. 'Ja-nome') 'OCULUS DRACONIS'
Pinus nigra 'AUREA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.