Kniphofia 'LIMELIGHT'

Kniphofia
Kniphofia 'LIMELIGHT'
mnohokvět, Kleopatřina jehla
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.2-0.3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Mnohokvět Limelight je novinka třetího tisíciletí a nutno uznat, že mezi mnoha doposud vyšlechtěnými odrůdami svítí jako ... no jako Limelight, tedy anglicky Maják. Jeho vejcovitě tvarovaná květenství jsou nápadně baculatá a větší než na mnoha jiných odrůdách, jsou srovnatelná s druhem uvaria.

Barva poupat je limetkově zelená, květy jsou sírově žluté a pouze na úplné špičce se několik trubiček zbarví do zlatavě oranžové ke konci kvetení. Vzpřímené stonky jsou nápadně silné, v průřezu kulaté, dužnaté a přesto pevné a dosahují kolem 60 cm. Kvetení je o něco pozdější než u ostatních, zato trvá asi nejdéle - většinou od konce července až do října, pokud je hezký podzim.

Dalším rozdílným atributem, kterého si všimnete a znalejším trvalkářům neunikne, jsou listy. Jsou totiž nápadně zakroucené špičkami dolů, přitom neobyčejně tuhé, takže se vám nepodaří je narovnat, aniž byste riskovali poškození. Barva je sivě až středně zelená, trochu připomínají listy denivek, ale jsou matné. I nevykvetlé trsy jsou díky nim velmi pěkné.

Mnohokvět se hodí jak do moderních nebo exoticky laděných zahrad, tak i do smíšených trvalkových záhonů, které doplní o přísně vertikální akcent a přinese vítaný kontrast s jinak tvarovanými rostlinami. Pěstování v nádobách není příliš vhodné ani nijak zvlášť estetické.

Pěstujte jej výlučně na slunečném stanovišti s dobrou půdou, bohatou na živiny, středně vlhkou, ale dobře odvodněnou. Pokud mu takové podmínky připravíte, zvládne mrazy až -24°C. Doporučujeme zimní přikrývku chvojím jako ochranu před holomrazy nebo svázat listy podobně jako trsy ozdobných trav. Chraňte mladé rašení stonků s květovými poupaty před slimáky. Hnojení květovými hnojivy je užitečné od konce jara do konce léta.

Poslední revize 06-11-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Kniphofia 'SHINING SPECTRE'
Kniphofia 'MINISTER VERSCHUUR'
Kniphofia 'LEMON POPSICLE'™
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.