Picea glauca 'CONICA'

Picea glauca
Picea glauca 'CONICA'
zakrslý smrk bílý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled foto

Smrk sivý (bílý) je severoamerický druh, kterému se díky jeho původu rovněž přezdívá smrk kanadský. Ve své domovině se jedná zřejmě o nejmrazuvzdornější smrk, jehož rozšíření sahá až k Severnímu ledovému oceánu. Botanický druh je velmi vysoký strom dosahující 30 metrů do výšky, výjimečně i více, ale v Evropě bývá menší a pěstuje se zřídka. Dříve patřil k atraktivním vánočním stromkům, ale Evropa má svých druhů smrku dostatek, navíc se v novém miléniu na Vánoce dává přednost jedlím s neplichlavým a lesklým jehličím.

Avšak k jeho atraktivním formám patří zakrslé verze, zejména varieta albertiana, která byla nalezena na přelomu 19. a 20. století v kanadské Albertě jako vrcholový čarověník a roku 1903 představena jako odrůda Conica. Jedná se o pomalu rostoucí jehličnan s drobnými, mírně pichlavými jehlicemi středně zelené barvy. Tvoří obzvláště husté a neprostupné keře homolovitého až kuželovitého tvaru. Většinou se nestříhá, protože to není potřeba, ale lze tvarovat od konce zimy do poloviny jara.

Kónické odrůdy smrku sivého, více než bujně rostoucí druh a odrůdy, mohou častěji trpět na sypavku smrkovou, která napadá jehličí a posléze usychají celé větévky. Většinou se tak děje u nějak oslabených rostlin a pokud zasychání jehliček a větviček odhalíte, nejenže ošetřete vhodným přípravkem proti houbovým chorobám, ale pokuste se upravit pěstební podmínky stromku – zkontrolujte vlhkost a přidejte výživu. Častějším problémem, zejména když je keř v přílišném suchu, nebo je přehnojen dusíkatými hnojivy, bývá sviluška smrková, která vysává šťávu z jehlic, ty pak rovněž seschnou a opadají. Napadení poznáte zanedlouho, když si na rostlině vytvoří pavučinky, po kterých se pohybuje. Funguje na ni více přípravků na hubení savých škůdců.

Zakrslý smrk bílý není náročný na půdní typ, ale nemá rád extrémy, tedy ani příliš mokré podloží, ani moc suchou zem. Nejlépe se mu daří v zahradách s výživnou půdou a rovnoměrným vlhkem na plném slunci, ale zvládá i rozptýlené světlo či lehký polostín. Je to krásná rostlina do nádob, která je dostatečně otužilá, aby mohla stát venku na terase nebo na balkóně po celý rok. Mrazuvzdorný do cca -40°C.

Poslední revize 20-03-2007; 26-12-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Picea glauca 'SANDER'S BLUE'
Picea glauca 'J.W. DAISY'S WHITE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.