Ceratostigma 'AUTUMN BLUE'

Ceratostigma
Ceratostigma 'AUTUMN BLUE'
mrazuvzdorný olověnec, rohovec
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ blankytně modrá až inkoustově modrá
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Jistě znáte ze středozemních oblastí nádherně kvetoucí keř s blankytně modrými květy. I u nás se dá pěstovat několik jeho příbuzných, třebaže menších, ale mnohdy se sytější modří květů. Jmenuje se olověnec a na českém webu najdete i pojmenování rohovec či rohoblizeň.

Mimochodem věděli jste, že za starých časů byla modrá barva například pro výzdobu staveb, keramiky i tkanin vzácná, neboť jí byl nedostatek díky omezeným a zároveň vzdáleným přírodním zdrojům modrého pigmentu? Rostlina indigovníku se totiž dlouho pěstovala téměř výlučně v západní Africe, dovoz barviva byl nákladný a proto se množstvím modrých dekorací hodnotila zámožnost majitele. Přitom v antice byla modrá téměř neznámá, v bibli se o ní nikde nepíše a populární se stala až ve 12. století díky modrému plášti Panny Marie, kterým symbolizovala smutek a pokoru. A král Ludvík IX. se do modré tak zamiloval, že jí nechal zdobit vitráže i své oděvy a teprve tím rozjel globální zájem o tuto barvu získávanou z indiga. Až koncem 19. století se podařilo rozluštit její chemickou strukturu a začala se vyrábět synteticky.

Autumn Blue je nízká až půdopokryvná a velmi atraktivní odrůda mrazuvzdorného olověnce s hořcově modrými květy. Jsou drobné, pouze 1-2 cm široké s pěti okvětními plátky a vyrůstají v koncových trsech, kde vždy kvete pouze jeden až tři květy, po nichž následují další. Kvetení začíná v srpnu - začátkem měsíce, když je léto slunné a horké, nebo koncem srpna při méně slunné sezóně - a trvá až do prvních mrazů. Opadavé listy jsou obvejčité, mírně zvlněné, středně zelené a brzy na podzim se vrchní listy barví do tmavě červené až světle vínové a spodní listy do šarlatové a oranžově zlatavé, zatímco dále vykvétají modré květy, což nabízí fascinující kombinaci.

V prodeji se často setkáte se zařazením odrůdy Autumn Blue pod druh c.plumbaginoides, ale dle RHS se jedná o hybrid, pravděpodobně s c.willmottianum díky nápadným chloupkům při okrajích listu, protože c.plumbaginoides má listy spíše lysé.

Tento olověnec se využívá jako kvetoucí podrost výjimečné barvy a s elegantními listy, takže je dobré vysadit více rostlin pohromadě pro vytvoření větší plochy. Není náročný na půdní typ, ale lépe prospívá ve středně živných, lehkých a spíše propustných půdách. Má rád vlhko, pokud je zem dobře odvodněná, ale často se vysazuje i do větších skalek, přesto doporučujeme umístění chráněné před nejžhavějším odpoledním sluncem horkého léta. Jinými slovy polostín je nejjistější. Zjara odřežte všechny nadzemní části a nechte znovu narašit z kořenů. Mrazuvzdorný do cca -24°C.

Poslední revize 10-08-2018.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ceratostigma
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Ceratostigma willmottianum
Ceratostigma griffithii
Ceratostigma plumbaginoides 'GENTIAN BLUE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.