Prunus padus 'COLORATA'

Prunus padus
Prunus padus 'COLORATA'
střemcha obecná
VZRŮST vyšší keř
 středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 5-8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Stromy
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Střemchy jsou opadavé stromy a keře evropského původu, které najdete volně rostoucí i v naší krajině, kde jsou v době květu významnou medonosnou dřevinou a na podzim poskytují svými drobnými černými plody obživu lesním opeřencům. Při pohledu na zjara narašené okraje lesů a vzrostlé remízky ji snadno poznáte podle hustého, úzce vejčitého habitu a mohutného kvetení, na kterém si i zdálky lze všimnout neobvyklého uspořádání květů v krátkých převislých hroznech na rozdíl od ostatních divokých třešní, jejichž květy na krátkých stopkách jsou přisedlé a roztroušené podél pevných větví. V zahradách a parcích se pěstují spíše odrůdy, kterých není mnoho a liší se vzrůstem, barvou květů a někdy i listů.

Střemcha Colorata je švédská odrůda z roku 1953 ceněná pro krásu jemně růžových květů na pozadí tmavě zeleného olistění, jež zjara raší v atraktivním odstínu vínově červené až červenohnědé barvy. Listy jsou opadavé, střídavé, středně velké, podlouhle obvejčité a na podzim se mění na zlatavě oranžové až šarlatově červené. Květy se objevují v hojném množství na přelomu dubna a května. Jsou uspořádané v krátkých, štíhlých, přepadavých hroznech a příjemně voní. Větve jsou poměrně dlouhé, konce se mírně sklánějí, čímž koruna nabírá uvolněný, nepravidelně kulovitý tvar.

Střemchy snáší téměř jakoukoli půdu, snesou i nadměrně vlhká stanoviště, písčitou zem a dokážou dobře zakořenit i v jílu, pokud v prvním roce po výsadbě není kořenový bal neustále podmáčený. Naopak v příliš suché zemi jsou krátkověké a příliš neprospívají. Zvládnou plné slunce i polostín. Stromy s kmenem upevněte na 2-3 roky k pevné opoře. Po odkvětu lze snadným střihem udržovat kompaktnější a menší. I starší stromy snesou hlubší zmlazovací řez. Někdy má tendenci odnožovat a není vhodná příliš blízko zpevněných ploch. Mrazuvzdorná do min. -40 °C.

Poslední revize 20-03-2007; 20-02-2022
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Prunus padus 'COLORATA' výška kmene 190-200 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 50-60 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Prunus padus 'COLORATA' výška kmene 190-200 cm, obvod kmene 10-12 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Prunus padus 'TIEFURT'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.