Euonymus alatus 'COMPACTUS'

Euonymus alatus
Euonymus alatus 'COMPACTUS'
brslen křídlatý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.3-1.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY nemá
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Brslen křídlatý je opadavý keř původem ze střední a severní Číny, Japonska a Koreje. Vyznačuje se plochými korkovými křidélky na větvích už mladých keřů, které jsou zejména na botanickém druhu tak nápadné, že připomínají větve ambroní či pravého korkového dubu. Díky množství obsažených účinných látek se využívají v čínské a korejské medicíně, neboť pomáhají bojovat proti rakovině, hyperglykemii a cukrovce.

Compactus je o něco menší odrůda brslenu křídlatého s velmi hustým habitem. Poznáte ji na první pohled podle hladkých větviček i kmene, protože Compactus nemá tak výrazné 4-hranné větévky jako botanický druh, ale hustota větvení a olistění je několikanásobná. Jeho opadavé listy jsou široce elipčité, na jaře jasně zelené a s příchodem prvních chladnějších podzimních dnů – někdy již ke konci srpna – se zbarvují do křiklavě karmínové červeně. Uspořádání listů na větévkách je podobné jako u jasanu. Nevýrazné květy se objevují pozdě na jaře a pokud jsou opyleny, na podzim se keř zdobí ohnivě oranžovými drobnými plody. Nejsou jedlé ani jedovaté.

Brslen křídlatý je spolehlivý a nenáročný keř, který se díky své odolnosti často vyskytuje ve veřejné zeleni s omezenou údržbou. Jeho velikost i přirozený tvar bez zásahu řezem vynikne zejména v parcích a arboretech, kde má dostatek místa. Je velmi oblíbený mezi bonsaisty, přesto v zahradě jej doporučujeme nestříhat a nechat tak vyniknout jeho pěknou, ploše a široce trychtýřovitou stavbu, aby s věkem mohl narůst do impozantního tvaru široké, přetékající fontány. Přirůstá asi 20-30 cm za rok.

Je nenáročný na typ půdy a její pH, dokonce si poradí i s tuhou zemí, která může buď vysychat nebo zůstávat dočasně podmáčená. Pro nejlepší vybarvení mu dopřejte plné slunce nebo polostín, ve stínu ztratí svůj pěkný tvar. Řez je možný ideálně zjara před rašením. Mrazuvzdornost je běžně uváděna do -34 °C, ale už byl vyzkoušen v Kanadě při teplotách až do -40 °C.

Poslední revize: 20-03-2007; 07-12-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Euonymus alatus
Euonymus planipes
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.