Eryngium x zabelii 'BIG BLUE'

Eryngium x zabelii
Eryngium x zabelii 'BIG BLUE'
máčka
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ blankytně modrá až fialová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Některé rostliny, když hledáte jejich fotky na internetu, jsou dost často přibarvené až hanba. Ale máčka Big Blue nic takového nepotřebuje. Tento hybrid mezi eryngium alpinum a eryngium bourgatii nese totiž tu nejvýraznější ocelově modrou barvu, co naše oko dosud spatřilo, tedy oči (nejsem Kiklop).

Big Blue je výrazně modrá máčka, kterou nalezl jako náhodný semenáč Jeff Hodson v roce 1997 ve své školce v anglickém Prestonu. Jedná se o středně vysokou trvalku, tvořící pevné a bohatě větvené stonky o výšce cca 40-60 cm s množstvím květů od června do července. Květy jsou pichlavé chocholky, pod nimiž jsou jako rozstříhaný podnos úzké, zoubkaté listeny. Květ vydrží pěkný až 3 týdny a díky vyšším stonkům se často využívá i jako řezaná květina do váz nebo na sušení, protože ani během sesychání příliš neztrácí barvu. Odrůda je patentována pod číslem PP20636 z roku 2010.

Okrasné bodláky jsou velice pěkné doplňky suchých aranžmá a proto se často jejich květy suší. Pokud budete chtít rostlinu sušit, nařežte je v době nejsilnější barevnosti a zavěste v teplé a tmavé místnosti hlavou dolů.

Máčky jsou suchomilné rostliny a mají raději chudší, písčitohlinité půdy. Pěstujte je na plném slunci například ve skalce nebo v ozdobném květináči s propustnou zemí. Hnojení není nutné. Mrazuvzdorná až do min. -29°C.

Poslední revize 24-06-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Eryngium alpinum
Eryngium planum 'BLUE HOBBIT'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.