Calycanthus 'APHRODITE'

Calycanthus
Calycanthus 'APHRODITE'
sazaník
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ červená až rudá
DOBA KVETENÍ květen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Sazaníků existuje několik druhů a považují se za keře východu Ameriky, i když jeden z nich má přímo ve svém jméně dovětek „čínský“. Přesto poslední molekulární studie ukazují, že jeho správnější zařazení je ke skupině severoamerických a druhy se stejným vzorcem lze nalézt přirozeně rostoucí v přírodě východní Ameriky. Jsou to zajímavé opadavé keře s neobvyklými květy, není proto divu, že se staly předmětem několika křížení s okouzlujícími výsledky.

Sazaník Aphrodite je kříženec druhů c.chinensis a c.occidentalis. Nese velké, magnóliím připodobňované květy o průměru 7 až 9 cm, příjemně vonící po ovoci, hlavně po melounu. Mají zářivě vínově červenou barvu s béžově nažloutlými kraji vnitřních, zakrnělých plátků. Vykvétají s prvními horkými dny května a pokračují do konce června. V červenci a srpnu nakvétají znovu, jen v menší síle - sporadicky. Vyšlechtil jej, stejně jako smetanově bílou odrůdu Venus, Dr.Tom Ranney, profesor z institutu Mountain Horticultural Crops Research Station v Severní Karolíně v USA. Patent získal v roce 2013 (PP24014).

Aphrodite je poměrně rychle rostoucí keř se vzpřímenými větvemi. Roční přírůstky mladých rostlin dosahují až půl metru. Opadavé listy jsou velké, podlouhle vejčité a na jaře raší jasně zelenou barvou. Jsou lesklé a dlouho si drží svou svěží barvu. Na podzim žloutnou. Keř má větší rozměry než sazaník květnatý, dorůstá mezi 3 a 4 metry, čímž se stává ideálním clonícím keřem do zelených stěn a plotů, nebo poslouží jako unikátně kvetoucí malý solitér v zahradě téměř jakéhokoli typu. Skvěle se hodí do přírodně laděných lesoparkových aranžmá.

Přestože sazaník je absolutně pohodový a bez nároků na údržbu, máme pár rad: nechtějte jej mít co nejdříve vysoký, ale prvních několik let jej sestříhněte (v březnu) na kompaktní tvar - bude pak už sám tvořit pěkný tvar a pravidelné olistění. Zasaďte jej do vlhké země, v suchu poroste špatně stejně jako v přemokřené zemi. Je nenáročný na pH půdy - zvládá kyselou i vápenitou zem. A dopřejte mu hodně slunce, aby vás odměnil množstvím květů. Ověřená mrazuvzdornost tohoto hybridu je -24°C a očekává se ještě o pár stupňů silnější.

Poslední revize 21-03-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Calycanthus x raulstonii (x Sinocalycanthus) 'HARTLAGE WINE'
Calycanthus floridus
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.