Podocarpus lawrencei (syn. p.alpinus) 'RED TIP'

Podocarpus lawrencei (syn. p.alpinus)
Podocarpus lawrencei (syn. p.alpinus) 'RED TIP'
nohoplod Lawrencův
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled foto
Nohoplod, u nás téměř neznámý a proto daleko častěji nazývaný latinsky podocarpus, je druhý nejhojnější jehličnatý rod po borovici, který se běžně vyskytuje v teplejším až tropickém klimatu a zahrnuje celkem 107 druhů. I u nás se donedávna věřilo, že je příliš choulostivý, přesto nadšení milovníci tohoto jehličnanu hledali druhy, jež by zvládly běžné zimy naší zóny bez poškození. Zatím se podařil jeden druh - původně nazývaný nohoplod alpský, jak jej nazval Robert Brown, který ale nikdy nepodal popis rostliny, proto dostal přednost nohoplod Lawrencův, který roku 1857 popsal a přejmenoval J.D.Hooker. Důvodem bylo zřejmě i to, že díky tasmánskému a australskému původu nemá s Alpami pranic společného, snad jen fakt, že se řadí do tzv. alpinských druhů rostoucích vysoko v horách. Za hojnější rozšíření a hybridizaci tohoto druhu a selekci několika úspěšných odrůd vděčíme hlavně Grahamu Hutchinsovi z County Park Nursery z anglického Essexu, stejně jako pozorování několika již více jak 50 let starých rostlin v anglických královských Kew Gardens, kde přečkaly bez jakékoli újmy až -30°C.

Red Tip je velmi krásná odrůda nohoplodu s temně zelenými, lesklými jehlicemi o délce 1-2 cm, které raší zbarvené do sytě vínově červené. Rostlina tvoří přízemní, bochánkovité keříky s rozkladitými větvemi. U nás zřídkakdy dosáhne půl metru výšky a metrové šíře a to až ve věku 40 až 50 let. Je kompaktnější než ostatní odrůdu, přesto doporučujeme v polovině léta střihem vytvarovat, což přispívá k hustotě keře a pravidelnému habitu. Samičí rostliny, pokud jsou opyleny pylem ze samčí rostliny, tvoří koncem léta drobné červené plody. I když je podocarpus podobný tisu, není jedovatý.

Nohoplod je nenáročný na půdní typ ani pH, ale vyžaduje živnou, kyprou, propustnou a neustále vlhkou (nikoli mokrou) zem. Docela zvládá i středně jílovité půdy, kde o něco pomaleji roste. Přirozeně roste na okrajích vlhkých lesů ve vyšších horských polohách jihovýchodní Austrálie a Tasmánie a i když má rád slunce a zvládne hodně horka, není stavěný na vyschlou zem. Doporučujeme slunné umístění, popřípadě částečný polostín. V nejchladnějších polohách s dlouhotrvajícím (holo)mrazem můžete chránit chvojím, ale údajně to není nutné, neboť rostlina stahuje na zimu chlorofyl do kořenů, čímž mění barvu na hnědavě červenofialovou a sama se tím chrání. Jeho silná mrazuvzdornost byla prokázána během posledních 50 let a spolehlivě zvládá -25°C.

Poslední revize 19-03-2018
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Podocarpus lawrencei (syn. p.alpinus) výška 15-20 cm
HOBBY
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Hebe 'RED EDGE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.