Podocarpus lawrencei (syn. p.alpinus) 'BLUE GEM'

Podocarpus lawrencei (syn. p.alpinus)
Podocarpus lawrencei (syn. p.alpinus) 'BLUE GEM'
nohoplod Lawrencův
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ modrozelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled fotonáhled foto
Nohoplod, u nás téměř neznámý a proto daleko častěji nazývaný latinsky podocarpus, je druhý nejhojnější jehličnatý rod po borovici, který se běžně vyskytuje v teplejším až tropickém klimatu a zahrnuje celkem 107 druhů. I u nás se donedávna věřilo, že je příliš choulostivý, přesto nadšení milovníci tohoto jehličnanu hledali druhy, jež by zvládly běžné zimy naší zóny bez poškození. Zatím se podařil jeden druh - původně nazývaný nohoplod alpský, jak jej nazval Robert Brown, který ale nikdy nepodal popis rostliny, proto dostal přednost nohoplod Lawrencův, který roku 1857 popsal a přejmenoval J.D.Hooker. Důvodem bylo zřejmě i to, že díky tasmánskému a australskému původu nemá s Alpami pranic společného, snad jen fakt, že se řadí do tzv. alpinských druhů rostoucích vysoko v horách. Za hojnější rozšíření a hybridizaci tohoto druhu a selekci několika úspěšných odrůd vděčíme hlavně Grahamu Hutchinsovi z County Park Nursery z anglického Essexu, stejně jako pozorování několika již více jak 50 let starých rostlin v anglických královských Kew Gardens, kde přečkaly bez jakékoli újmy až -30°C.

Blue Gem je nápadná selekce nohoplodu s malebným, sivě modravým ojíněním na krátkých, neopadavých jehlicích o délce pouze 1-2 cm. Rostlina tvoří přízemní, bochánkovité keříky s rozkladitými větvemi. U nás zřídkakdy dosáhne půl metru výšky a metrové šíře a to až ve věku 40 až 50 let. Zjara nebo v polovině léta lze stříhat a tvarovat, což přispívá k hustotě keře a pravidelnému habitu. Samičí rostliny, pokud jsou opyleny pylem ze samčí rostliny, tvoří koncem léta drobné červené plody. I když je podocarpus podobný tisu, není jedovatý.

Nohoplod je nenáročný na půdní typ ani pH, ale vyžaduje živnou, kyprou, propustnou a neustále vlhkou (nikoli mokrou) zem. Docela zvládá i středně jílovité půdy, kde o něco pomaleji roste. Přirozeně roste na okrajích vlhkých lesů ve vyšších horských polohách jihovýchodní Austrálie a Tasmánie a i když má rád slunce a zvládne hodně horka, není stavěný na vyschlou zem. Doporučujeme slunné umístění, popřípadě částečný polostín. V nejchladnějších polohách s dlouhotrvajícím (holo)mrazem můžete chránit chvojím, ale údajně to není nutné, neboť rostlina stahuje na zimu chlorofyl do kořenů, čímž mění barvu na hnědavě červenofialovou a sama se tím chrání. Jeho silná mrazuvzdornost byla prokázána během posledních 50 let a spolehlivě zvládá -25°C.

Poslední revize 19-03-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Abies koreana  'BRILLANT'
Abies koreana 'TUNDRA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.