Viburnum x burkwoodii

Viburnum x burkwoodii
Viburnum x burkwoodii
kalina Burkwoodova
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Kalina Burkwoodova patří mezi nejoblíbenější voňavé kaliny a bylo změřeno, že její vůni člověk dokáže ucítit z dálky až sedmi metrů. Brzy zjara tvoří kulatá květenství o průměru kolem 10 cm, složená z drobných, bílých, intenzivně sladce voňavých květů. Někdy, pokud je dlouhý a teplý podzim, může vykvést na podzim znovu. Po květech se tvoří nejedlé, maličké, červené plody, jež dozrávají do černé barvy. Listy jsou vejčité, 6-10 cm dlouhé, lesklé, ploché a tmavě zelené. V našich podmínkách jsou opadavé a na podzim se barví do pestrých pastelových odstínů šarlatové a zlatožluté. V teplejších oblastech jsou vytrvalé.

Roste rychle a vytváří otevřené, do kulata tvarované, shora zploštělé, husté keře. Jedná se o zahradního křížence mezi v.carlesii a v.utile z roku 1924 z Velké Británie, kde milují kaliny všeho druhu. Výborně se hodí do větších prostor stejně jako sestříhaná do živých stěn. Vypadá dobře ve venkovské zahradě stejně jako v městských kompozicích. Pro dobré větvení není potřeba stříhat, ale dobrým řezem ji můžete lépe tvarovat, nebo udržet menší. Vyčkejte s ním po odkvětu a stříhejte, než rostlině plně naraší listy, aby jí nevyteklo moc mízy.

Tato kalina není náročná na půdní typ. Zem může být i jílovitá, přiměřeně živná, hnojení není nutné, a po výsadbě vlhká, aby dobře zakořenila. Pro dobrý tvar a bohatost kvetení doporučujeme pěstovat na plném slunci, ale zvládne i polostín. Je odolná letnímu suchu i městskému znečištění. Mrazuvzdorná do cca -40°C.

Poslední revize 09-03-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Viburnum carlesii
Viburnum 'ESKIMO'
Viburnum x burkwoodii 'ANNE RUSSELL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.